برش لیزری فلزات

یکی از بهترین ابزار های برشکاری فلزات، ابزاری به نام دستگاه برش لیزر فلزات می باشد. از برش لیزر فلزات می توان برای برش دادن قطعات مختلف و یا حکاکی بر روی آن ها و رسم شکل های جذاب استفاده نمود. در صورتی که سایر شیوه های برشکاری این قابلیت را ندارند و برای مثال نمی توان حفره هایی با ابعاد یکسان توسط آن ها ایجاد کرد. در روش برش لیزری فلزات، از قدرت نور لیزر برای برش دادن استفاده می شود. به زبان ساده عنصر اصلی و کلیدی که کار برش را انجام می دهد نور لیزر است.  در این مقاله به برسی روش برش لیزری فلزات می پردازیم. برای تهیه و نگارش این محتوا وقت و زمان زیادی صرف شده است، خواهشمند هستیم به دقت مطالعه نمایید تا از اطلاعات بهترین استفاده را انجام دهید.

برش لیزری فلزات در چه صنایعی استفاده می شود؟

برش لیزری فلزات در صنایعی مانند نظامی، پزشکی، صنعتی، تجاری، پتروشیمی، کارخانجات و کارگاه ها، آزمایشگاهی، نساجی، ریخته گری، رنگرزی، هوافضا، پژوهش و تحقیقات، مراکز علمی و … کاربرد دارد و استفاده می شود.

برش لیزری فلزات چه مزایایی دارد؟

با گسترش جمعیت و افزایش تعداد انسان های روی زمین، دیگر روش های سنتی قبل، به درستی پاسخگوی فعالیت های برشکاری انسان ها نبودند و همین موجب اختراع و قرار گرفتن در خط تولید دستگاه برش لیزر فلزات گردید. برخی از مهمترین مزایای دستگاه برش لیزر با فلزات شامل موارد زیر می شوند:

  • دقت و تمرکز بالا
  • سرعت زیاد
  • برشکاری انواع فلزات
  • رابط کاربری آسان
  • مقرون به صرفه
  • ضایعات تولید شده کمتر است
  • بی خطر برای محیط زیست

دقت و تمرکز بالا

وقتی صحبت از دقت و تمرکز در کار می شود، برش لیزر فلزات خود را معرفی می کند! دقت و تمرکز برش لیزر با فلزات به قدری بالا است که در پایان فرآیند برشکاری متوجه وجود هیچگونه شیار اضافی ، له شدگی و لبه اضافی در قطعه مورد نظر نمی شوید. هوش مصنوعی این دستگاه به طرز هوشمندانه ای عمل کرده و قطعات شما را برش می دهد.

سرعت زیاد

نسبت به دیگر دستگاه ها یا روش های برش قطعات مانند سی ان سی، برش لیزر خیلی خیلی سریعتر می تواند قطعات شما را برش دهد. قدرت برش لیزر با فلزات را نمی توان با یک اره ساده مقایسه کرد زیرا لیزر تا ۲۰ برابر قوی تر و سریع تر از اره عمل می کند. زمانی که راندمان و سرعت برش بالا باشد طبیعتا در وقت اپراتور هم صرفه جویی خواهد شد.

برشکاری انواع فلزات

برشکاری انواع فلزات نیز یکی از مهمترین مزایای این محصول می باشد. دستگاه برش لیزر فلزات قادر است فلزاتی مانند مس، آهن، فولاد، آلومینیوم، چدن، روی، سرب، منیزیم، استیل، برنج و گالوانیزه را برش می دهد. جالب است بدانید برش لیزر فلزات حتی قادر به برش دادن قطعاتی دیگر مثل چوب، پارچه، سنگ، شیشه، کامپوزیت، مبلمان، پلاستیک، البسه و … می باشد. به جرات می توان گفت که برش لیزر فلزات یک دستگاه برش چند جانبه است!

بدون نیاز به اپراتور

حین فعالیت دستگاه برش لیزر فلزات هیچ نیازی به حضور اپراتور نیست. دستگاه با استفاده از هوش مصنوعی و برنامه از پیش تعیین شده آن در کامپیوتر اقدام به شروع و استارت زدن فرآیند برش فلزات می نماید. تنها کاری که اپراتور دستگاه انجام می دهد، نظارت می باشد.

مقرون به صرفه

برش لیزر فلزات با توجه به قابلیت های بینظیر و قیمت مناسبی که دارد کاملا مقرون به صرفه است. همچنین برش لیزر فلزات نسبت به سایر دستگاه های برش قدیمی قیمت کمتری دارد. با خرید دستگاه برش لیزر فلزات ، مبلغ قابل توجهی را در حساب بانکی خود پس انداز کرده اید و در هزینه های برشکاری خود صرفه جویی می کنید. یک بار برای همیشه این دستگاه را تهیه می کنید و برای مادام العمر می توانید طرح های بینظیری روی انواع قطعات مثل چوب، سنگ، اهن، فولاد، شیشه و پلاستیک ایجاد نمایید.

ضایعات تولید شده کمتر است

برش لیزر فلزات به دلیل فاصله استانداردی که با قطعه مورد نظر دارد و قطر خیلی باریک نور لیزر تابیده شده روی سطوح، ضایعات خیلی کمتری نسبت به سایر روش ها مانند سی ان سی تولید می کند.

بی خطر برای محیط زیست

مبحثی که همیشه از آن دفاع می شود و همگی در تلاش هستیم ان را پاکیزه نگه داریم، بحث محیط زیست مطرح می شود. جالب است بدانید که تکنولوژی های جدید اغلب به دلیل مفید و بی خطر بودن برای محیط زیست خیلی زود محبوب می شوند تا دلیل اصلی مزیت آن ها!  خب وقتی خبری از ضایعات اضافی و آلاینده های مزاحم نباشد قطعا زباله کمتری دور ریخته می شود و این می تواند برای محیط زیست (محیط زندگی ما) مفید واقع شود. خب اگر در غیر اینصورت بود خیلی پوچ به نظر می رسید.  برش لیزر فلزاتی که این همه قابلیت داشته باشد ولی با وجود صدمه زدن به محیط زیست چگونه می تواند برای ما خوب و محبوب باشد؟

چرا برش لیزری فلزات محبوبیت فراوانی دارد؟

تمامی دلایلی که در بالا ذکر کردیم بی خطر برای محیط زیست، ضایعات کم، مقرون به صرفه، عدم نیاز به اپراتور، دقت و تمرکز، سرعت و قابلیت برش دادن انواع فلزات در کنار عملکرد و کیفیت عالی دستگاه همگی دست به دست هم داده اند تا رضایت فرد مصرف کننده را بدست بیاورند. در طراحی و ساخت آن از مرغوب ترین قطعات و تجهیزات درجه یک استفاده شده تا بازدهی بالایی داشته باشد. همچنین استحکام و مقاومت بالای دستگاه در برابر ضربه و خوردگی نیز دلیل قانع کننده ای برای محبوبیت آن است.

برش لیزر فلزات چگونه کار می کند؟

همانطور که در پاراگراف های قبلی گفتیم، عنصر اصلی فرآیند برش نور یا اشعه لیزر می باشد. در ابتدا نور لیزر به سطحی که قرار است برش بخورد تابیده می شود. پس از تابیدن و برخورد اشعه با سطح فلز مورد نظر عمل ذوب و بخار صورت می گیرد. ضایعات تولید شده توسط فشار گاز از روی سطوح کنار می روند تا لیزر با تمرکز بیشتری برش را انجام دهد. نور لیزر متمرکز می شود و می توانید هرفلز و نافلزی را برش دهد. شاید برایتان سوالی باشد که آیا نور لیزر ضخامت های باریک را هم برش می دهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله ، نور لیزر به علت موازی بودن ، متمرکز بودن و قطر باریک حتی قادر به برش دادن قطعاتی با ضخامت باریک هم می باشد.  تنها عیبی که در برش لیزری فلزات وجود دارد مصرف بالای برق این دستگاه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *