برش واترجت تهران

برش واترجت یکی از راهکارهایی است که برای برش‌کاری و تمیزکاری به کار رفته و نام دیگر آن برش‌کاری به کمک جت آب هم گفته می‌شود. اگر برای برش اجسامی که نرم هستند از برش واترجت استفاده شود معمولا تنها از آب خالص استفاده می‌گردد، در صورتی که در مقابل برای برش اجسام سخت از ترکیب آب یا مایع ساینده‌ای به نام اَبرِسیو استفاده می‌شود. در این صورت این مایع وارد آب شده و ترکیب می‌شود و در نهایت به صورت ترکیبی ریز به همراه فشار بالای آب به سطح مورد نظر خورده شده و برش داده می‌شود.
در این مقاله می‌خواهیم در مورد برش واترجت تهران و کاربردها و مزیت‌های آن صحبت کنیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

برش واترجت تهران چیست؟

امروزه در دنیا از ابزارهای زیادی برای برش و حکاکی استفاده می‌شود اما حتما به این نکته توجه کرده‌اید که برش با آب می‌تواند در عین حال بسیار هیجان انگیز باشد. در واقع نزدیک به گذشت 90 سال است که فناوری برش واترجت وارد دنیا شده است و بسیاری از کسب و کارها و صنایع را تحت تاثیر قرار داده است. در این قسمت می‌خواهیم درباره برش واترجت و کاربردها و نحوه عملکرد آن توضیح دهیم.
واترجت یکی از تکنولوژی‌هایی است که از فشار و جریان بالای آب برای برش سطوح اجسام استفاده می‌شود که در برخی موارد افراد سعی دارند حتی اجسام فولادی را با این روش برش دهند که در صورت نیاز و برای نتیجه بهتر کار، از مواد ساینده از جنس گرانیت استفاده می‌شود تا به برش قدرت و دقت بالایی را بدهد.
در واقع این مواد ساینده به قسمت نازل دستگاه برش واترجت مربوط می‌شود که در این صورت می‌توان حتی بخش آب پاش یا برش را به نحو دلخواه تغییر داد.
قسمتی از دستگاه که شامل نازل می‌باشد آب در مسیر حرکت خم می‌شود و حتما باید توسط دستگاه بع جریان آب و محاسبه انحنای آن جهت سرعت و دقت بخشیدن به کار توجه کرد.
از دستگاه برش واترجت سال‌های زیادی است که حتی در زمینه استخراج معدن و حتی ساخت تونل‌های مختلف استفاده می‌شود. در واقع همان‌طور که در مطالب بالا بیان کردیم از برش واترجت در دهه 1960 میلادی برای برش اجسام نرم استفاده می‌شد که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی برای برش اجسامی مانند سنگ، فلزات و حتی پلاستیک نیز استفاده می‌شد.
در واقع با گذشت زمان و طی سال‌های متوالی، بسیاری از صنایع و تولید کنندگان این نیاز را در خود دیدند که حتما دستگاه‌ها و قطعات بهتر است پیشرفته‌تر شوند. البته یک عامل دیگر این تکنولوژی این بود که سیستم‌ها و روش‌های قدیمی بتوانند جوابگوی نیاز و تقاضای مشتریان باشند.
با این حال تولید کنندگان صنایع مختلف تصمیم گرفتند درصدد رشد و پیشرفت سیستم‌ها و قطعات خود برآیند تا با کنار گذاشتن روش‌های قدیمی و سنتی، خطاهای انسانی کمتر و کیفیت و دقت تولید محصولات بالاتر رود.
برش واترجت به طور چشمگیری در حال پیشرفت و ارتقا می‌باشد و در مقابل حتی روشی مانند لیزر نیز در کنار برش واترجت می‌توانند تمامی متریال‌های مختلف را برش دهند و نکته قابل توجه این است که دستگاه برش واترجت نسبت به دستگاه‌های برش لیزری ارزان‌تر هستند و دارای مزایای بیشتری می‌باشند.
فرآیندی که طی برش واترجت صورت می‌گیرد برای برش متریال‌هایی مانند چوب، پلاستیک، اجسام نرم و… بسیار مناسب هستند که در عین حال برای عملیات پلیسه گیری نیز کاربرد زیادی دارند. دستگاه واترجت به این صورت است که عمل فرسایش توسط یک جریان آب با فشار و سرعت بالا لبه‌ها و سطوح اجسام را برش داده و نتیجه کار با کیفیت و دقت بالا حاصل خواهد شد.
روش برش واترجت به نحوی است که هرگز دچار خطا و کند شدن نمی‌شود و حتی دچار آسیب دیدگی و شکسته شدن نخواهد شد و همواره با سرعت و دقت بالا صورت می‌گیرد.
برش واترجت به این دلیل دارای محبوبیت است که گرد و غبار تولید نکرده و خطرات ناشی از هرگونه حادثه را نیز به همراه ندارد.
دستگاه برش واترجت از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شود که دارای یک پمپ اصلی می‌باشد که فشاری حدود 40000 را تولید کرده و همچنین دارای یک نازل است که عمل برش را بر عهده دارد. دستگاه برش واترجت نسبت به روش‌های لیزر، پلاسما و …. از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌باشد زیرا یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این روش این است که می‌تواند تمامی متریال‌ها در جنس‌های مختلف را برش دهد.
ماهیت برش واترجت سرد است در واقع یعنی هیچ گونه تنش حرارتی در طی عمل برش صورت نمی‌گیرد که این نکته خود موجب اهمیت بالای این روش شده است. ضخامتی که در برش واترجت مناسب است معمولا 50 سانتی متر است که اگر در برش فلزاتی به ضخامت بیشتر از این نیاز بود بهتر است از این روش استفاده نشده و روش‌های دیگر امتحان شود.
با این حالی که از این روش واترجت سال های زیادی می‌گذرد و بسیاری از تولید کنندگان و صنایع مختلف از این روش برای ماشین کاری و برش خود استفاده می‌کنند از سود و مزایای زیادی نیز برخوردار شده‌اند که این مورد نشان دهنده این است که دستگاه برش واترجت نسبت به روش‌های دیگر بهتر است.

اجزای تشکیل دهنده ی برش واترجت تهران

دستگاه برش واترجت شامل اجزا و قطعات مختلفی است که در کنار هم و با هماهنگی عمل برش را به طور دقیق و با کیفیت انجام می‌دهند که این اجزا عبارت اند از :
• پمپ فشار قوی : وظیفه پمپ فشار قوی این است که فشار جریان آب را برای برش تنظیم می‌کند.
• سر برش جهت تعیین زاویه : درون دستگاه‌های برش لیزری یک قسمتی به نام سر برش وجود دارد که به صورت چند محوری عمل کرده و جهت تعیین زاویه برش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• نازل جهت سایش و فرسایش سطح : درون دستگاه‌های برش واترجت، قسمتی به نام نازل وجود دارد که باید آب را تحت یک فشار قوی وارد نازل کند و حالت یک فواره مناسب را ایجاد نماید. در ادامه جریان آب از طریق یک مسیر مشخص وارد مواد ساینده می‌شوند و باهم ترکیب می‌گردند. در نهایت مخلوط آب و مواد ساینده از طریق لوله سرامیکی وارد شده و در آخر با سرعت و دقت بالا برای برش سطوح اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع نازل یکی از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده دستگاه برش واترجت است.
• محافظ نگهدارنده مخزن : از وظایف اصلی محافظ نگهدارنده مخزن این است که انرژی مخلوط آب و مواد ساینده را از طریق موادی که ماشین کاری شده‌اند پراکنده و پخش می‌کند.
• مخزن محافظ مواد ساینده : در واقع این مخزن این وظیفه را دارد تا کنترل جریان و میزان ارتباط مواد ساینده با آن را تعیین کند و بسنجد.
• سیستم کنترل حرکت x-y : اگر زمانی هدف این باشد که حرکت دقیق نازل برای برش جسام مدنظر باشد بهتر است از سیستم کنترل حرکت x-y استفاده شود.
• سیستم کنترل هوشمند : در این میان در دستگاه برش واترجت از یک سیستم کنترل هوشمند استفاده می‌شود که بتواند حرکات برش را تحت کنترل داشته باشد.در این صورت حتی کسانی که تا به حال با این دستگاه کار نکرده‌اند و تجربه زیادی ندارند، می‌توانند قطعات بسیاری را با دقت و کیفیت بالا برش دهند.

مزایای برش واترجت تهران

 • از مهم‌ترین مزایای برش واترجت این است که ماهیتی سرد دارد و در طی عمل برشکاری یا جوشکاری گرم و داغ نشده و حرارتی از خود ایجاد نمی‌کند که همین خصوصیت موجب می‌شود عمل برش راحت‌تر و با کیفیت‌تر صورت گیرد. در صورتی که در برشکاری که مواد می‌سوزد یا ذوب می‌شود احتمال پایین آمدن کیفیت کار و آسیب دیدگی بسیار زیاد است.
 • در فرآیندهایی که در برش گرما و حرارت ایجاد می‌کنند ممکن است در طی برش تاب برداشته و حتی گازهای سمی و خطرناک از خود خارج کنند که خود به نوعی مشکل زاست.
 • موادی که توسط واترجت برش داده می‌شوند در طی این فرآیند هیچ گونه تنشی را از نظر حرارتی تحمل نمی‌کنند و هر گونه آسیبی را از خود دور خواهند کرد.
 • یکی از فواید ماهیت سرد واترجت این است که در هر سمت و جهتی می‌توان به راحتی عمل برشکاری را انجام داد.
 • در برش واترجت نیازی به سوراخ کاری نمی‌باشد و حتی در مرحله آخر نیازی نیست که عمل پرداخت و ماشین کاری روی محصول نهایی صورت گیرد.
 • دستگاه‌های برش واترجت کاملا حافظ محیط زیست هستند و نسبت به سایر محصولات مشابه، گرد و غبار و آلودگی کمتری را ایجاد می‌کنند و از خارج شدن گازهای سمی و خطرناک جلوگیری کرده و مانع از آزاد شدن تنش‌ها خواهد شد.
 • برش واترجت مانع از ایجاد صداهای ناهنجار و منفی خواهد شد.
 • برش واترجت سعی دارد از حداقل متریال و مواد خام و اولیه استفاده کند به نحوی صرفه جویی در میزان مصرف مواد از اولویت این روش است. در واقع با برش عرضی بسیار کوچک و یا تودرتو و پیچیده در مصرف مواد صرفه جویی می‌کند.
 • از جهت برش و کارایی نسبت به دستگاه‌های دیگر بهتر هستند.
 • برای برش و حکاکی روی فلزات محکم، موادی که سطح صاف و صیقلی دارند، سطوح ناهموار و کج و لایه‌های متفاوت روش برش واترجت بسیار مناسب است.
 • انرژی که در برش واترجت مورد استفاده قرار می‌گیرد سبب ایجاد سوراخ و تراشه روی اجسام می‌شود که خود به نوعی دقت و کارایی سطح جسم را بالا می‌برد.
 • برش واترجت برای تولید لبه‌های دقیق و باکیفیت بسیار مناسب است.
 • یکی از بهترین روش‌ها برای برش اشکال پیچیده و فواصل نزدیک می‌باشد.
 • برش واترجت این توانایی را دارد که بتواند لایه‌های متوالی و تودرتو را در کمترین زمان برش دهد.
 • واترجت کاملا محافظ محیط زسیت بوده و از تولید گازهای سمی و خطرناک جلوگیری می‌کند.
 • واترجت چون ماهیتی سرد دارد در طول فرآیند نیازی به مواد خنک کننده و روغنی نخواهد داشت.
 • به دلیل نوسانات قیمت بازار اگر از برش‌های تودرتو، عرضی کوچک و بهینه سازی مواد اولیه استفاده شود سودآوری نیز افزایش خواهد یافت.
 • توانایی برش موادی مانند پارچه، پلاستیک، پلیمر، صنایع غذایی و …. را دارد.
 • با استفاده از مواد ساینده‌ی قوی می‌توان متریال‌هایی مانند فلزات، سنگ، شیشه و سرامیک و… را به راحتی برش دهد.
 • توانایی برش فلزات قطور و سخت
 • تنظیم و هماهنگی بین نازل و سطح مورد نظر برای برش واترجت

کاربرد های برش واترجت تهران

از مهم‌ترین کاربردهای برش واترجت تهران می‌توان به عوامل زیر اشاره نمود که عبارت اند از :

 • استفاده در صنایع تولیدی و کسب و کارها
 • معماری و صنایع ساختمانی
 • معرق کاری روی سنگ و سرامیک
 • آثار هنری
 • صنایع خودروسازی و حمل و نقل
 • ساخت الگو و مدل‌های مختلف
 • هوافضا
 • کارگاه‌های لیزری

تاریخچه برش واترجت تهران

برای اولین بار در سال 1950 میلادی فردی به نام نورمن فرانز از روش ساده‌تری از برش واترجت برای برش الوار استفاده کرد. در طی سال‌های بعد این روش پیشرفت چندانی نداشت تا زمانی که در سال 1970 میلادی فرد دیگری به نام محمد حشیش با طرح این ایده که ماده‌ای ساینده به آب اضافه شود تا خاصیت برش افزایش یابد و کاربرد بیشتری داشته باشد. امروزه برش واترجت در برش بسیاری از مواد کاربرد زیادی دارند و در مسیر برش و تولید محصولات متعدد پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. در واقع جت‌های زیادی برای برش کاربرد دارند که عبارت اند از : واترجت ساده، واترجت به همراه مواد ساینده، واترجت ضربه‌ای، واترجت کاویتاسیونی و واترجت هیبریدی.
در ادامه مطلب به توضیح کامل‌تری پیرامون تاریخچه برش واترجت خواهیم پرداخت که این مطالب عبارت اند از :
در ابتدا برش واترجت پس از جنگ جهانی اول پدید آمد و یکی از بزرگترین مزیت‌های آن این بود که افراد می‌توانستند با دقت و تجربه بیشتری تمامی اجسام مختلف را برش دهند.
• در واقع در سال 1970 میلادی یک فردی به نام جان اولسن به عنوان مدیریت شرکت OMAX توانست اولین پمپ فشار قوی را اختراع و تولید کند.
• اگر بخواهیم دقیق‌تر و جامع‌تر به تاریخچه برش واترجت بپردازیم بهتر است مطالب پایین را عنوان کنیم.
• در سال‌های دهه 1930 میلادی دستگاه برش واترجت بیشتر برای برش مواد کاغذی استفاده می‌شد و سپس یک مفهومی به نام نازل ساینده واترجت شناخته شد.
• سپس در سال 1940 میلادی از برش واترجت برای ساخت آب بند مکانیکی استفاده می‌شد که این دستگاه موجب می‌شد که از نشت مواد در اثر اختلاف فشار در مرز قطعات جلوگیری شود که این نوع آب بندها در سیستم هوافضا و وسایل نقلیه هیدرولیک بسیار کاربرد داشتند.
• در ادامه در سال‌های دهه 1950 میلادی از برش واترجت برای برش قطعات فلزی در صنایع هوافضا استفاده می‌شد که با گذشت سال‌های متوالی برای برش اجسام پلاستیکی نیز استفاده می‌کردند که این ایده توسط فردی به نام جان پارسنز اختراع شد.
• در ادامه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه برش واترجت در تعداد انبوهی در کمپانی معروف Union Carbide
• تولید شد که قابلیت این را داشتند تا بتوانند حتی سنگ و فلزات سخت را به راحتی برش دهند، که در مواردی از جمله صنعت پلی اتیلن نیز کاربرد زیادی داشت.
• سپس در سال‌های دهه 1980 میلادی شرکت معتبر Boride به تولید قطعات و ماشین آلاتی پرداخت که در واقع خاصیت سایندگی داشتند که به تکنولوژی نازل واترجت هم کمک شایانی کردند.
• دستگاه واترجتی که توسط گاز خنثی فعالیت می‌کند در واقع به سطح جسم مورد نظر برخورد کرده و طی یک عمل موجب فرسایش سطح جسم می‌شود. در واقع از این روش برای برش، تمیزکاری، حکاکی کردن و حتی پلیسه گیری نیز استفاده می‌شود. در اصل بهتر است از این روش برای سطوح سخت و فلزی استفاده شود و برای اجسامی که سطح نرمی دارند اصلا مناسب نمی‌باشد. در طی این سال‌ها می‌توانستند از این روش برای برش و حکاکی اشکال سخت و پیچیده نیز بهره مند شوند.
• با گذشت سال‌های بیشتر در دهه 1990 میلادی یک شرکتی به نام OMAX توانست سیستمی را تعبیه کند تا جریان دقیق واترجت را محاسبه نماید.
• نهایتا با پیشرفت تکنولوژی در سال‌های دهه 2000 میلادی سیستم‌های برش و طراحی به نحوی تولید شدند که پیشرفت چشمگیری را در این مرحله داشتند.
• بنابراین در آخر در دهه 2010 میلادی دستگاه واترجت به نحوی پیشرفت کردند که توانستند حتی به فناوری چاپ و پرینت سه بعدی دست یابند.

نحوه عملکرد برش واترجت تهران

دستگاه‌هایی که تحت عنوان برش واترجت ساخته و تولید می‌شوند عملکردی یکسان و مشابه دارند و در طی برش آب با فشار 1300 الی 6200 مرتبه از یک روزنه بسیار کوچکی عبور می‌کنند. این فشار بیش از اندازه پمپاژ آب و روزنه بسیار کوچکی که در مسیر آب قرار دارد منجر می‌شود که آب با سرعتی معادل 960 کیلومتر بر ساعت داشته باشد و اگر در این حالت از یک ترکیب و مواد ساینده و یا حتی ذرات سنباده استفاده شود دستگاه واترجت عمل برش را به راحتی انجام خواهد داد.

در واقع در برش واترجت تمرکز انرژی موجود در آب در برش بسیار تاثیرگذار است و هر چه میزان روزنه کوچک‌تر و تنگ‌تر باشد انرژی و میزان فشار جریان آب بیشتر خواهد بود و این انرژی راحت‌تر به نقطه مورد نظر منتقل می‌شود و سرعت برش نیز به همین میزان افزایش پیدا می‌کند.

اجسامی که جنس سخت و سفتی دارند ابتدا باید به آب مواد ساینده را اضافه کرد و این مخلوط با عبور از آن روزنه کوچک، به سرعت و فشار بالا دست پیدا می‌کند و در نتیجه فشار و سرعت آب به تدریج بالا رفته و این سرعت جریان آب موجب می‌شود تا انرژی لازم را برای برش اجسام سخت به دست آورد. دستگاه‌های برش واترجتی که از طریق مواد ساینده عمل می‌کنند نسبت به واترجت‌های معمولی از محبوبیت و کارایی بیشتری برخوردار می‌باشند.

یکی از مواردی که در عملکرد و نوع کاربرد واترجت‌ها تاثیرگذار است این است که حتما باید به جنس مواد، فشار آب خروجی، ابعاد و میزان ضخامت جسم مورد نظر و حتی نوع مواد ساینده‌ای که باید استفاده کرد توجه کرد. در طول عملکرد برش حتما باید به سرعت خروجی آب توجه کرد تا بتوان به نتیجه و بازدهی خوب و باکیفیتی دست یافت.

ساینده های برش واترجت

ساینده‌هایی که در جها سایش و فرسایش سطح اجسام به کار می‌رود از جنس سیلیکون کارباید، سیلیس و لعل می‌باشند که باید با توجه به نوع دستگاه و جنس اجسام انتخاب شوند. موادی که تحت عنوان ساینده استفاده می‌شوند دیگر قابل استفاده و بازیافت نیستند. ذراتی که در مواد ساینده هستند معمولا اندازه‌ای بین 150 الی 1000 دارند. در صورت ترکیب مواد ساینده با آب حتما باید نسبت حجم مواد و آب را در نظر بگیریم و یا اگر این حجم کمتر یا مساوی از نقطه بحرانی باشد بیشترین بازدهی را در عمل برش واترجت خواهیم داشت که اگر این ذرات ساینده بیشتر شوند بازدهی کار پایین خواهد آمد.

سرعت برش واترجت به چه عواملی بستگی دارد؟

 • کیفیت لبه‌های برش داده شده
 • مواد ساینده
 • فشار پمپ آب و برش واترجت
 • اندازه روزنه نازل
 • تمرکز روزنه بر محل مورد نظر
 • قدرت پمپ فشار

معایب برش واترجت تهران

برش واترجت در عین حال که می‌تواند از مزایای زیادی برخوردار باشد می‌تواند معایبی نیز داشته باشد که عبارت اند از :

 • هزینه پایین براده
 • در هنگام برش امکان چسبیدن ذرات معلق و اضافی روی سطوح وجود دارد.
 • امکان ایجاد شیب در برش‌های عمیق

ویژگی های اصلی برش واترجت

 • امکان مونتاژ آسان و نصب سریع قطعات در محل مورد نظر به صورت اتوماتیک
 • وجود ماهیت سرد و عدم تولید گرما روی سطوح قطعات برش داده شده
 • عدم ایجاد تنش
 • عدم نیاز به پرداخت و ماشین کاری مجدد
 • دارا بودن سیستم کنترل هوشمند و عدم نیاز به دانش و تجربه کافی
 • ایمنی بالا
 • حافظ محیط زیست

خدمات برش واترجت تهران

بسیاری از شرکت‌های معتبر مانند برش واترجت تهران به ارائه خدمات گسترده در این زمینه و CNC می‌پردازند که در واقع زیرمجموعه‌ای از شیوه‌های مکانیکی هستند که در نتیجه از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار می‌باشند.

برش واترجت تهران همواره درصدد این است که با توجه به نیاز و تقاضای بازار و مشتریان خدمات به روز و جدیدی را ارائه دهد و برای تمامی فعالیت‌های ساختمانی، فرهنگی، مسکونی، صنایع مختلف و کسب و کارها بسیار مناسب بوده و از جدیدترین و به روزترین تکنولوژی روز دنیا استفاده خواهد کرد.