تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت

تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت

در این مقاله از مجموعه برشکاری محمدی به تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت خواهیم پرداخت. در واقع عوامل بسیار زیادی در برش واترجت تاثیر دارند، اما در این مقاله (تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت) به برسی دقیق مهم ترین عوامل تاثیرگذار در برش واترجت پرداخته ایم. هنگامی که ضخامت قطعه کار افزایش می یابد کنترل رفتار خروجی جت ساینده در محلی که از قطعه کار خارج می شود مشکل می گردد وهرچه ضخامت قطعه کار افزایش یابد میزان شیب دار شدن و احتمال لب پریدگی افزایش می یابد. مواد سخت معمولا در رنج بین0.25تا2.5 اینچ برش می خورند. این دستگاه قدرت برش مواد اولیه را با ضخامت های مختلف دارد و توانایی برش مواد سخت همچون سنگ و فولاد تا ضخامت حداکثر 150 میلیمترو دیگر مواد اولیه(با توجه به سختی انها) را تا ضخامت حداکثر 500 میلیمتر دارد. بدیهی است که همواره دستگاه های جدیدتر با توانایی بیشتر تولید می شود بنابر این قدرت برش در دستگاه های واترجت جدید تر روبه افزایش است. در برش واترجت چند عامل باعث کاهش سرعت می شوند:

  • سختی ماده
  • ضخامت ماده
  • کیفیت لبه ها
  • پیچیدگی طرح:به معنی وجود خطوط منحنی و فضای بسته در طرح

چه عواملی در برش واترجت تاثیر گذار هستند؟

به طور کلی عوامل زیر که در ادامه متن به آن ها خواهیم پرداخت در برش واترجت تاثیرگذار هستند.

  • پمپ واترجت
  • استحکام میز کار
  • درجه کیفی دستگاه واترجت
  • ترسیم صحیح نقشه برش توسط نرم افزار های برداری

پمپ واترجت

تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت: پمپ واترجت

پمپ واترجت توانایی تولید فشار بالا با میزان دبی کم را دارد. پمپ مناسب می بایست توانایی افزایش فشار اب را داشته و در مقابل اسیب های احتمالی مقاوم باشد. وزن کم ساختار منسجم و قیمت مناسب از ویزگی های دیگریک پمپ فشار قوی می باشد.پمپ های فشار قوی بکار رفته در ساختار واترجت ها از نوع جابجایی مثبت می باشد. دراین پمپ ها ابتدا به وسیله یک شیر ورودی مقداری اب درون محفظه پمپ به دام می افتد. به همین دلیل پمپ واترجت به عنوان یکی از تاثیر گذارترین عوامل در عوامل تاثیر گذار در برش واترجت محسوب می شود.

با حرکت جابجایی مثبت پمپ اب تحت فشار قرار گرفته و با بازشدن شیر خروجی به لنز و نازل می رود. این نوع پمپ ها توانایی نگهداشتن اب با دبی بالا را دارند. اغلب واترجت ها برای جلوگیری از اسیب دیدن به سیستم قطع کن خودکار مجهزند. به کمک این سیستم هنگامی که کاربر ماشه تفنگی را رها می کند دهانه خروجی پمپ بسته می شود. در نتیجه اب به مسیر ورودی بازگشته و آسیبی به پمپ وارد نخواهد شد. دسته ای از پمپ های جابه جایی مثبت که از پیستون یا پلانچر بهره می برند پمپ رفت وبرگشتی نامیده شده و به طور ویژه در ساختار واترجت ها استفاده می شوند.

درواترجت برش تمامی مواد با استفاده از فشار بسیار بالای اب می باشد. اب با خروج از نازلی با قطری خیلی کوچک در ترکیب با مواد ساینده و با سرعتی در حدود 900 سانتیمتر بر ثانیه می تواند هر ماده ای را برش دهد. و میزان فشار بستگی به شرایط مصرف کننده و نوع مواد مصرفی می باشدوهمچنین مواددیگرمانندتعداد پمپ هاونازل های مورداستفاده نیز تاثیرگذارمی باشد.

استحکام میز کار

تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت: میزکار

تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت، واضح است دقت بالاتروقتی حاصل می شودکه حرکت میزدقیق تر وقابل کنترل ترباشد.ارتعاشات بین سیستم حرکتی وقطعه کار وضعف درکنترل سرعت وتغییر ناگهانی در وضعیت دستگاه می تواند باعث بروز عیب درقطعه کار بشود.

درجه کیفی دستگاه واترجت

تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت: درجه کیفی دستگاه

دربرش واترجت به دلایل حرکت سیال اب روی ماده هرچه سرعت بالاتربرودشیارهای ظریفی روی قطر لبه ها ایجاد می شود.بنابراین کیفیت لبه ها دربرش واترجت رابطه ی مستقیمی باسرعت برش دارد هرچه سرعت برش کمترشود کیفیت برش لبه هابالاتر می رودولبه ها صیقلی ترمی شوندکیفیت سطح نهایی بسیارخوبی دارد. قابلیت انجام برشکاری درفواصل نزدیک را داردوانجام برش روی شکل هایی باگوشه های تیزتوسط دستگاه امکان پذیراست.

ترسیم صحیح نقشه برش توسط نرم افزار های برش

تاثیر عوامل مختلف در برش واترجت: کورل دراو

کورل یکی از ابزارهای محبوب درصنعت حکاکی است وابزارهای مفیدی برای درست کردن لوگوهای وکتور وطرح های هنری برای حکاکان وصاحبان دستگاه حکاکی وبرش لیزری فراهم می کند.وهمینطورعکس های وکتور را نیزپشتیبانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *