مزایای برش با لیزر

به لطف پیشرف تکنولوژی امروزه فرآیند های برشکاری متفاوتی در دنیا وجود دارند. یکی از این فرآیند ها، برشکاری با اشعه یا همان برشکاری با لیزر نام دارد. زمانی که تنوع بالا باشد قدرت تصمیم گیری مشتریان سخت تر می شود. به همین منظور این مقاله جهت افزایش سطح علمی و آگاهی افراد در خصوص مزایای برش با لیزر نوشته شده است.  در این مقاله از مجموعه برشکاری محمدی به نقد و برسی مزایای برش لیزری می پردازیم. برای تهیه و تولید این محتوای علمی وقت و انرژی بسیاری صرف شده است ، خوشحال می شویم تا پایان مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی دست گیرتان شود.

تعریف برش با لیزر

برشکاری اجسام و قطعات با استفاده از قدرت نور لیزر ، تعریف برش با لیزر یا همان برش با اشعه می باشد. فرآیند برش با اشعه توسط دستگاهی به نام دستگاه برش لیزر صورت می گیرد. فرآیند برشکاری لیزری یک فرآیند مدرن و نوین در عرصه صنعت برشکاری در دنیا می باشد که هم اکنون صنایع بسیار زیادی در حال استفاده کردن از آن برای انجام فعالیت های برش خود می باشند.

دستگاه برش با لیزر چگونه کار می کند؟

یکی از عمده ترین سوالات مشتریان دستگاه برش لیزری ، این است که دستگاه برش با لیزر چگونه کار می کند؟ خب همانطور که در پاراگراف های قبلی گفتیم ، برش با لیزر یک فرآیند می باشد و در این فرآیند طی چند مرحله اتفاق می افتد تا نور لیزر کار حکاکی یا برش را انجام دهد. ابتدای کار توسط انرژی و مواد متمرکز شده در یک لامپ تخلیه الکتریکی صورت می گیرد و نور لیزر تولید می شود ، لیزر تولید شده به وسیله آینه های مجاور هم و سپس عدسی به سمت لنز دستگاه هدایت می شود ، سپس نازل نور را روی سطح مورد نظر متمرکز کرده تا ذوب و بخار شود ، آلاینده های تولید شده توسط فشار گاز از روی صحنه برشکاری کنار می روند تا با بالاترین دقت انجام شود. شایان ذکر است فرآیند برش با لیز بصورت هوش مصنوعی کار می کند یعنی برخلاف دستگاه های قدیمی نیازی به پرسنل نیست!

مزایای برش با لیزر

مزایای برش با لیزر

برخی از مزایای برش با لیزر شامل موارد زیر می شود:

  • عدم لمس متریال
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • صرفه جویی در وقت و زمان
  • عدم استهلاک
  • ایمنی بالا
  • دقیق و بدون نقص
  • پرکاربرد در انواع صنایع
  • قابلیت برشکاری انواع متریال

البته روش برش با لیزر داری مزایای بسیار زیادی می باشد(مزایای برش با لیزر) که ذکر کردن تک تک آن ها در این مقاله خارج است.

مجموعه برشکاری محمدی

عدم لمس متریال

از اول تا آخر فرآیند برش با اشعه ، لنز دستگاه حتی یک ثانیه متریال را لمس نمی کند  بلکه با تابیدن نور روی آن کار برشکاری را انجام می دهد. اگر نمی دانید بدانید تماس مستقیم دو جسم در برشکاری هم باعث به وجود آمدن لبه های ناهوار و زشت در متریال می شود ، و هم امکان دارد نازل و لنز دستگاه آسیب ببیند. به همین دلیل این روش مدرن با آخرین استاندارد های روز دنیا طراحی و ساخته شده است.

صرفه جویی در مصرف انرژی

دستگاه برشکاری با اشعه ، مصرف انرژی بالایی ندارد. در صورتی که دستگاه های قدیمی بیش از ۵۰ کیلو وات برق مصرف می کنند. بسیاری از صاحبین کارخانجات و صنایع تاکید بر این دارند که یک دستگاه برشکاری نباید هزینه تراشی کند و به همین دلیل صرفه جویی در انرژی را یکی از مهمترین مزایای برش با لیزر می شمارند و از آن بخوبی استقبال می کنند.

عدم استهلاک

فناوری های قدیمی به علت بروز نبودن و عدم طراحی بر اساس استاندارد های صنعتی  همیشه استهلاک بالایی هم  داشتند. استهلاک در بسیاری از دستگاه های قدیمی صنعتی نه فقط صنعت برشکاری وجود دارد. برشکاری با لیزر توسط نور لیزر انجام می شود و المان های مکانیکی زیادی درگیر آن نیستند و به همین علت سومین مزایای برش با لیزر به عدم استهلاک اختصاص دارد.

ایمنی بالا

سلامت منابع انسانی و پرسنل برای مدیران صنایع حتی با وجود بیمه دارای اهمیت بسیار است. دستگاه های شیوه سنتی برشکاری چون از تکنولوژی هوش مصنوعی برخوردار نیستند و حتما یک اپراتور باید با آن ها کار کند ، چون دور و اطراف لنر آزاد است ،احتمال صدمات جانی به بدن پرسنل شما بسیار زیاد است! در صورتی که روش برش با لیزر داخل محفظه ای ایمن به نام لایت باکس اجرا می شود. لایت باکس تا حد زیادی ایمنی کار را بالا می برد و سلامت پرسنل شما را تضمین می کند.

دقیق و بدون نقص

همه ما این جمله را شنیده ایم که می گویند: انسان اشتباه می کند ، کامپیوتر اشتباه نمی کند!

ضریب خطای انسان در انجام کاری خیلی بیشتر از ضریب خطای کامپیوتر و هوش مصنوعی می باشد. حتی اگر در جایی مشاهده کردید برنامه یک کامپیوتر دارای باگ است ، آن ایراد از سمت سیستم نیست بلکه برنامه نویس و طراح آن برنامه اشتباهاتی کرده است.  اما اهمیت و ربط این موضوع به مزایای برش با لیزر و صنعت برشکاری در چیست؟ خب باید گفت برش انسان به اندازی برش اتوماتیک دقیق نیست! برشکاری با لیزر می تواند برشکاری های دقیق بدون نقص ، بدون پرتی ایجاد کند.

پرکاربرد در انواع صنایع

در حال حاضر که دارید این مقاله را می خوانید تعداد بالایی از کسب و کار ها و صنایع در سراسر کشور و حتی سراسر دنیا در حال برشکاری متریال خود با دستگاه برش لیزر می باشند. خوبی و مزایای برش با لیزر در این است که دستگاه برش زنی با لیزر در صنایعی مانند  صنایع سنگ ، صنایع چوب ، صنایع شیشه ، صنایع کامپوزیت ، صنایع آهن ، صنایع آلومینیوم ، صنایع فولاد ، صنایع استیل ، صنایع گالوانیزه ، صنایع رنگرزی ، نساجی ، آهنگری ، کانی جات ، مس ، چاپ و کاغذ ، ماشین آلات صنعتی ، لوله اتصالات و شیرآلات بهداشتی کاربرد دارد.

قابلیت برشکاری انواع متریال

اگر در صنایع بسیاری استفاده می شود ، یعنی توانایی پاسخگویی به انبوهی از نیاز های مشتریان را دارد ، یعنی قطعات و متریال مختلف را می توان با آن برش زد.یکی دیگر از مهمترین مزایای برش با لیزر ، این است که  متریالی همچون چوب ، سنگ ، مفرغ ، آلومینیوم ، فولاد ، استیل ، گالوانیزه ، کانی جات ، الماس ، ام دی اف ، مس ، شیشه ، کامپوزیت ، سرامیک ، فایبر گلاس ، چوب پنبه ، پلی اتیلن ، پلی پروبلین ، کاغذ ، مقوا ، کارتن ، ورق مغناطیسی ، پارچه ، نمد ، فرش ، البسه ، پرده ، چرم و چیر ، ساز های موسیقی ، مرمر ، گرانیت ، صابون ، چوب درخت و … را می توان برش زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *