کارکرد دستگاه برش لیزری

کارکرد دستگاه برش لیزری، با افزایش جمعیت و گسترش روز افزون تکنولوژی ، روش های سنتی و قدیمی برش برای قطعات مختلف کارساز نبوده و شیوه های قدیمی دیگر پاسخگوی نیاز بشر نیستند.  به تدریج و گذر زمان دانشمندان روش های نوین و پیشرفته ای برای برش انواع قطعات خلق کردند. دو مورد از این روش های نوین برش قطعات، روش برش لیزری و برش مکانیکی می باشند که در این مقاله به برسی برش لیزری بیشتر می پردازیم تا مکانیکی. هردوی این روش ها با استفاده از دستگاه پیشرفته CNS  یا  Computer Numerical Control  صورت می گیرد.

نحوه عمکلرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا قسمتی که قصد برش آن را دارید انتخاب می کنید، سپس آن قسمت انتخاب شده برای برش را به کامپیوتر می دهیم و بعد دستگاه با هوش مصنوعی خود محل مورد نظر برای برش را شناسایی کرده و دستگاه را حرک می دهد. جالب است بدانید که دستگاه دارای برش های چند جانبه است و به کمک آن حتی قادر به رسم اشکال 2D  و 3D  هستید.

ولی تفاوت هایی بین برش با لیزر و این دستگاه وجود دارد، کلیت شکل فرآیند برش مانند دستگاه cnc می باشد اما در برش لیزری همانطور که از نامش پیداست از قدرت لیزر برای برش دادن قطعات استفاده می شود. به زبان ساده نور قدرتمند لیزر به سطوح مورد نظر می تابد و با بازکردن و شکستن ساختار مولکولی آن عمل برش را انجام می دهد.

امروزه از روش برش لیزری در صنایع مختلف استفاده های انبوهی می شود و کاربرد بسیاری دارد. در واقع مزایایی که استفاده از این دستگاه به همراه دارد، یکی از دلایل محبوبیت این دستگاه ها می باشد.  برای مثال دستگاه برش لیزری مزایایی همچون سهولت استفاده، تمیز، آرام، ایمن، مستحکم بودن و صرفه جویی در هزینه ها دارد. در ادامه به برسی کارکرد های مختلف دستگاه برش لیزری در قالب ۴ پاراگراف می پردازیم.

  • مواردی که در ادامه می خوانیم:
  • دستگاه برش لیزری چه قطعاتی را برش می دهد؟
  • دقت بالا و زبری کمتر
  • انعطاف پذیری در فرآیند برش لیزری
  • هزینه ها و کارایی

دستگاه برش لیزری چه قطعاتی را برش می دهد؟\

مهمترین سوالی که در ذهن بسیاری تداعی می شود، این است که دستگاه برش لیزری چه قطعاتی را برش می دهد ؟و قادر است چه نیازهایی را پوشش دهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت  می توان قدرت اشعه تابیده شده را تغییر داد و قطعات مختلفی را اعم از فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی، انواع فولاد ها مثل فولاد زنگ نزن، فولاد کربن دار، فولاد سیلیس دار، ورق گالوانیزه ، ورق روغنی ، ورق آلومینیوم و ده ها قطعه دیگر را برش داد یا بر روی آن ها حکاکی ایجاد کرد. شایان ذکر است که کارکرد دستگاه برش لیزری تنها به فلزات ختم نمی شود و توانایی برش لیزری غیر فلزات را نیز دارد. برای مثال موادی مانند پارچه، فرش، لباس، پلاستیک، چوب و … را نیز برش می دهد.

دقت بالا و زبری کمتر

مورد مهم بعدی که به آن خواهیم پرداخت، مبحث بالا بودن دقت و تمرکز دستگاه برش لیزری و همچنین میزان زبری کمتر است. بر خلاف دستگاه cns  که باید نمونه نزدیک باشد، در دستگاه برش لیزری این گونه نیست و نمونه می بایست با فاصله بیشتری قرار بگیرد. در نتیجه باعث به وجود آمدن اصطکاک کمتری بین دستگاه و قطعه می شود. فاصله زیاد موجب افزایش بازدهی دستگاه برش و همچنین کیفیت عالی برش می شود زیرا زمانی که قطعه و دستگاه با یکدیگر در تماسند، یک لبه ایجاد می شود و این لبه در کارکرد دستگاه برش لیزری وجود ندارد.

اگر به محصولات تولید شده توسط شرکت های بزرگ نگاهی بی اندازید متوجه عدم وجود لبه در گوشه های دستگاه های شوید که این نشان استاندارد تولید طراحی محصول بدون لبه می باشد. کارخانجات و صنایع تولیدی با این دستگاه می توانند برش های استاندارد و بدون لبه ایجاد کنند تا محصولات مورد نظر، از بالاترین درجه کیفی ظاهری از نظر مشتریان برخوردار باشد.

انعطاف پذیری در فرآیند برش لیزری

انعطاف پذیری در فرآیند برش لیزری به بهترین شکل ممکن رعایت می شود. دستگاه برش لیزری قابلیت برش در موقعیت های مختلف را دارا است و به همین منظور می توانید علاوه بر برش، بر روی سطوح مورد نظر حفره هایی ایجاد کنید. در حالی که سایر سیستم ها و دستگاه های برش این قابلیت را ندارند و با محدودیت های چشمگیری رو به رو هستید.

به عنوان مثال، یکی از عمده ترین مشکلات دستگاه های قدیمی برش این است که برای ایجاد حفره اندازه و ابعاد مناسبی طرح نمی شود و از طرفی دیگر امکان خطای دستگاه بسیار زیاد است. در نتیجه حفره ایجاد شده دارای شکل خاص و منظمی نیست و ظاهر چندان جالی برای بینندگان ندارد. بنابر این دستگاه برش لیزری در مورد انعطاف پذیری میزان توانایی خود را ثابت کرده است و سهم انبوهی از بازار را در دست دارد!

هزینه ها و کارایی

اگر قصد استفاده از یک دستگاه cnc  در یک کارخانه داشته باشیم باید هزینه هایی هنگفتی که این دستگاه برای ما ایجاد می کند را حتما در نظر بگیریم. برای به کارگیری آن در یک کارخانه باید حدود دو یا چند پرسنل را استخدام کنید که وظیفه مدیریت و کار با این دستگاه را به عهده بگیرند و علاوه بر آن برای افزایش بازدهی دستگاه شما نیاز به خرید و تامین تجهیزاتی هستید که در کنار آن نصب می گردد. خب در این روش احتمال بروز خطای انسانی بسیار زیاد است و هزینه هایی که واقعن نباید صرف شود صرف می شود. اما باتوجه به این که تمامی فعالیت های دستگاه برش لیزری توسط هوش مصنوعی دستگاه انجام می شود شما تنها نیاز به یک اپراتور ناظر و پشتیبان دارید که هزینه چندانی برای حقوق آن پرداخت نمی کنید و هوش مصنوعی حین انجام برش خطای بسیار بسیار کمتری نسبت به انسان ها دارند. لازم است بدانید که ضایعات تولید شده نیز توسط برش لیزری کمتر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *