برش لیزری در صنعت خودروسازی

برش لیزری در صنعت خودروسازی

یکی از صنایع پرقدرت و مهم در جهان، صنایع خودروسازی است که ساخت بسیاری از قطعات مکانیکی خودرو را در بر می‌گیرد. در واقع طراحی، توسعه و همچنین در نهایت تولید خودرو را شامل می‌شود. در نتیجه خودرو تولید شده به مرحله آزمایش رفته تا در صورت تایید شدن، بازاریابی صورت گیرد و محصولا آن به صورت عمده به فروش برسد.
در یک شرکت تولیدی خودرو، ماشین آلات صنعتی، قطعات و اجزای مکانیکی خودرو و همچنین اپراتورها دست به دست هم می‌دهند تا یک محصول با کیفیت را تولید کنند. زیرا هر چه دقت تولید بالاتر رود کیفیت محصولات بیشتر شده و همچنین از ایمنی بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.
برش لیزری از جمله فرآیندهایی است که لازمه تولید خودرو است تا تولید کننده مطمئن شود خودرویی که ساخته شده است از همه جهات دارای ایمنی است و مشکلی برای مصرف کننده ایجاد نمی‌کند.
در ادامه مطالب به توضیح کامل‌تری پیرامون برش لیزری در صنعت خودرو سازی خواهیم پرداخت.

برش لیزری: تاریخچه صنعت خودروسازی

اولین خودرو در دهه 80 تولید شد و در ادامه پس از گذشت چند دهه بخش عمده‌ای از جامعه را پوشش داد. در نتیجه صنعت خودروسازی از ابتدا تا انتهای تولید یک خودرو را در بر می‌گیرد.
به طور کلی سالانه میزان 80 میلیون خودرو در جهان به فروش می‌رشد که به صورت روزانه تعداد 220000 خودرو می‌شود. به دلیل حجم درخواست بالای مشتریان، باید به این نتیجه رسید که اقداماتی را در صنعت خودروسازی در نظر گرفت که علاوه بر تولید خودروی باکیفیت، از ایمنی خودرو نیز اطمینا حاصل کرد.
تعداد قطعاتی که در تولید خودرو به کار می‌رود حدودا 30000 هزار قطعه است که اگر به صورت جمعی حساب کنیم به تعداد 6600000000 قطعه به طور روزانه خواهد رسید. بنابراین بهتر است از ماشین آلاتی استفاده شود که فرآیند تولید را به صورت کارآمد پیش ببرد. بنابراین در صنعت خودروسازی، برش لیزری از اهمیت زیادی برخوردار است.

برش لیزری و دلیل استفاده در صنعت خودروسازی

برش لیزری در صنعت خودروسازی

همانطور که در مطالب بالاتر بیان کردیم برش لیزری از اهمیت بالایی در صنعت خودروسازی برخوردار است و در ادامه این فرآیند، متریال‌ها و اشکال مورد نظر را در سایزهای مورد استفاده برش لیزری می‌دهند و در تولید محصولات پیچیده‌تر و گسترده‌تر به کار می‌برند.
در گذشته روش سنتی و دستی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت که با ورود روش برش لیزری، یک جایگزین منحصر به فرد برای روش قدیمی‌تر آمد که در بازار کار از جمله روش‌های پرطرفدار شد.
در عین حال یکی از مهم‌ترین مزایایی که برش لیزری در صنعت خودروسازی دارد این است که به دلیل مصرف پایین انرژی و همچنین هزینه‌های مصرفی و نگهداری آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در عین حال از کاربردهای زیادی برخوردار بوده و زمان کمی را صرف می‌کند تا محصول مورد نظر را از طریق لیزر برش دهد و همچنین این امکان را برای اپراتور ایجاد می‌کند تا قطعاتی که توسط برش لیزری تولید شده‌اند لبه‌های صاف و هموار داشته باشند و از متریال کمتری استفاده شود و دورریز نداشته باشد.
فرآیند برش لیزری یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌ها برای ساخت قطعات در صنعت خودروسازی است. برای گرفتن نتیجه بهتر باید برش لیزری در یک لایت باکس مخصوص قرار گیرد و محبوس شود.
در روش‌های سنتی و قدیمی‌تر از یک تیغه محرک برای برش استفاده می‌شد در صورتی که روش برش لیزری این اطمینان را در کارخانه‌های تولیدی ایجاد کرده است که از امنیت و ایمنی بالایی برخوردار است.
روش استفاده از برش لیزری در صنعت خودروسازی چگونه است؟
روش برش لیزری دارای مزایا و ویژگی‌های منحصر به فردی است که در صنعت خودروسازی بسیار کارآمد بوده است. بنابراین در ادامه مطالب به کاربردهای برش لیزری در صنعت خودروسازی خواهیم پرداخت.

برش لیزری قطعات خودرو

در گذشته خودروها قطعات ساده‌تر و بزرگتری داشتند، اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی قطعات و اجزای داخلی خودروها کوچک‌تر و پیچیدگی بیشتری پیدا کردند. به عنوان مثال برای قسمت روزنه آنتن ، برش لیزری یکی از بهترین روش‌هاست.

برش لیزری قطعات هیدروفرمید

قطعات هیدروفرمید یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین قطعات داخلی خودرو است که به صورت سه بعدی هستند و بهتر است با دقت بالا این قطعات برش لیزری شوند.

برش لیزری کیسه های هوا

یکی از فواید مهم برش لیزری این است که علاوه بر فلزات برای متریال‌های دیگر مانند پارچه، کاغذ، چوب و… می‌توان استفاده کرد. در نتیجه یکی از این اقلام پارچه‌های کیسه هوا ( ایربگ ) هستند که به روش سنتی و دستی توسط تیغه‌های مخصوص برش داده می‌شدند اما امروزه با استفاده از برش لیزری می‌توان لبه‌های کیسه هوا را بدون هیچ‌گونه آسیب یا ساییدگی برش داد.
در نتیجه می‌توان از این مطالب این‌گونه بهره برد که برش لیزری در عین حال یکی از مهم‌ترن و با ارزش ترین قسمت‌های صنعت خودروسازی است و موجب می‌شود که خودروها در جاده‌های سراسر دنیا از امنیت و ایمنی بالایی برخوردار باشند.
علاوه بر صنعت خودروسازی، از برش لیزری در صنایعی مانند هوافضا، پزشکی، الکترونیک و سایر موارد دیگر استفاده می‌شود.
دستگاه‌هایی که تحت عنوان برش لیزری در صنایع و بازار موجود هستند در صنعت جوشکاری و مونتاژ نیز با قدرت فعالیت می‌کنند و در مواردی چون قالب سازی و بدنه خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع بدنه اتومبیل‌ها با استفاده از روبات‌های لیزری مخصوص جوشکاری شده و سپس مونتاژ می‌گردند.

برش لیزری در صنعت خودروسازی در چه قطعاتی بیشترین کاربرد را دارد؟

  • حکاکی و برش قطعاتی مانند کلیدها، آینه‌ها و قطعات فلزی مورد استفاده در خودرو
  • حکاکی و برش قطعات پلاستیکی مانند فندک، کلیدهای بالابر و قسمت داشبورد خودرو
  • حکاکی و برش لیزری قطعات داخلی خودرو
  • برش و حکاکی لیزری آرم و نشان خودرو، مشخصات فنی و سایر موارد
  • حکاکی لیزری اجزای موتور


در فرآیند برش لیزری قطعات خودرو ، فرآیند توسط یک سیستم کنترل مستقیم صورت می‌گیرد و در اینجا از تیغه‌های مخصوص استفاده می‌شود که در حالت استفاده و گذشت زمان قطعات داخلی خودرو دچار فرسودگی و سایش نشوند.
بنابراین برش لیزری در صنعت خودروسازی یک صنعت بسیار گسترده و بزرگ است و روز به روز در حال پیشرفت می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *