برش لیزری سنگ قبر

برش لیزری سنگ قبر

مقدمه: امروز می‌توان از سنگ‌های مختلف برای حکاکی نقش‌ها و نوشته‌ها و همچنین تصاویر استفاده نمود. برش لیزری سنگ قبر یکی از پرکاربرد ترین روش‌های حکاکی سنگ است. در حال حاضر سنگ‌هایی که به رنگ خاکستری تیره هستند برای حکاکی بیشتر استفاده می‌شوند.

برش لیزری چیست؟

برش لیزری یکی از روش‌های نوین در صنایع برش و حکاکی اجسام فلزی و نافلزی است که بیشترین کاربرد آن در صنایع است. نحوه کار برش لیزری به این صورت است که اشعه لیزر توسط یک دستگاه مخصوص به جسم مورد نظر تابانده شده و در نهایت محل مورد نظر سوزانده شده و تبخیر می‌شود و اگر این بخار از روی جسم توسط فشار گاز تمیز شود نتیجه کار حاصل می‌گردد.

از جمله یکی از امکاناتی که امروزه برش لیزری در اختیار بشر و صنایع مختلف قرار داده است استفاده از آن در برش سنگ قبر است. در واقع از برش لیزری در صنایعی مانند نظامی، ساختمان‌ها، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاه‌ها، فیزیک، شیمی و… استفاده می‌گردد.

تاریخچه برش لیزری

برش لیزری برای اولین بار در سال 1965 توسط مرکز تحقیقات مهندسی الکتریک در غرب جهان معرفی شد. برای اولین بار در سال 1967 کشور بریتانیا از اکسیژن برای برش فلزات استفاده نمود. بعد از گذشت چند سال روشی به نام برش لیزری با CO2 مطرح شد که برای اجسامی مانند سنگ قبر، پارچه، چوب، فلزات و …. مناسب بود.
برش لیزری برای دو نوع اجسام فلزی و غیرفلزی کاربرد دارد و در صنایعی مانند نظامی، مهندسی، سنگ، پارچه و پوشاک، و چوب و…. کاربرد دارند.

برش لیزری سنگ قبر به چه صورت است؟

سنگ یکی از مواردی است که در صنایع و مصارف مختلفی کاربرد داشته و علاوه بر مزایا و فواید خود، از نما و ظاهر خوبی برخوردار می‌باشد. اگر می‌خواهید از برش و حکاکی روی سنگ قبر نتیجه خوبی دریافت کنید بهتر است از سنگ‌هایی که شفاف هستند و یا رنگ تیره دارند مانند گرانیت، مرمر، بازالت یا غیره استفاده کنید زیرا برش و حکاکی دقیق‌تر و تمیزتری خواهند داشت.
دستگاه‌های مخصوصی برای برش لیزری سنگ قبر در بازار وجود دارد که به طور خاصی طرح و تصویر مورد نظر را بر روی سنگ مزار و قبر، یادبود، سنگ‌های ورودی داخل ساختمان‌ها و…. حک می‌کنند.
دستگاه برش لیزری سنگ قبر به این صورت است که ابتدا یک عکس توسط کامپیوتر به دستگاه فرستاده می‌شود و بهتر است یک عکس شفاف و با کیفیت باشد و تا عمق 1 میلی‌متری توسط دستگاه برش لیزری، برش داده می‌شود. با این دستگاه می‌توان تمامی عکس‌ها و تصاویر مختلف را به صورت برش لیزری بر روی سنگ قبر حکاکی نمود.
در واقع در زمان‌های گذشته حکاکی اسامی و تصاویر بر روی سنگ قبر بسیار دشوار و کسل کننده بود و همچنین زمان زیادی را نیز صرف می‌کرد. اما امروزه با استفاده از دستگاه برش لیزری این امر ساده‌تر شده و در مدت زمان کم و با صرف هزینه کمتر می‌توان تمامی موارد بالا را بر روی سنگ قبر به خصوص سنگ گرانیت اِعمال کرد.

در برش و حکاکی لیزری سنگ قبر چه نوع سنگ های مناسب هستند؟

 • سنگ گرانیت
 • سنگ تراورتن
 • سنگ مرمر
 • کاشی و سرامیک‌های مختلف

نحوه عملکرد برش سنگ قبر با لیزر چگونه است؟

در صورت برش لیزری سنگ قبر بهتر است در وهله‌ی اول یک سری نکات را رعایت نمود تا به نتیجه مطلوب رسید که عبارت اند از :

 1. ابتدا بهتر است قبل از انجام هر کاری، با یک دستمال تمیز و نمدار سنگ مورد نظر را تمیز کرده و اجازه داده شود تا کاملاً خشک شود.
 2. قبل از برش و حکاکی روی نمونه های کوچکتر کار برش را امتحان کرده تا از تنظیمات و روش کار دستگاه آگاه شوید تا آسیبی به سنگ قبر اصلی وارد نشود.
 3. همیشه این نکته را باید در خرید سنگ قبر در نظر داشت که هر چه سنگ تیره‌تر و خاکستری‌تر باشد نتیجه کار بهتر خواهد بود و تصاویر حکاکی شده واضح‌تر نمایش داده می‌شوند.
 4. اگر به دنبال یک برش و حکاکی تمیز و با ظرافت هستید بهتر است از یک لنز لیزر با زوم کم استفاده کنید و در این باره اندازه 2 الی 5/2 اینچی از تمامی اندازه‌های دیگر برای حکاکی در سنگ قبر مناسب‌تر است.
 5. دستگاه‌های برش لیزری دارای یک میزان توان حکاکی و برش هستند که بهتر است از توان پایین‌تر برای حکاکی استفاده شود.
 6. باید عکس یا تصویر مورد دلخواه خود را ابتدا به نقطه تبدیل کنید و عکس را مستقیما برای حکاکی و برش ارسال نکنید زیرا نتیجه کار مطلوب نخواهد بود و به سنگ آسیب وارد خواهد شد.
 7. دستگاه‌های برش لیزری سنگ قبر برای برش و حکاکی بر روی سنگ‌های یادبود و مزار مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی در برخی از مواقع برای تزئین سنگ‌های ساختمانی از دستگاه برش لیزری سنگ استفاده می‌شود.


علاوه بر سنگ‌های مرمر یا گرانیت، عمل حکاکی و برش را می‌توان بر روی سنگ‌های گران‌قیمت موجود در بازار نیز اِعمال کرد.

مزایای دستگاه برش لیزری سنگ قبر

 • حکاکی و برش دقیق و با ظرافت بالا
 • حکاکی و برش تمامی تصاویر و اشکال مختلف
 • دارای سرعت بالا در حکاکی و برش
 • حکاکی تصاویر با عمق‌های مختلف متناسب با تصویر

کاربرد دستگاه برش لیزری سنگ قبر با دیگر محصولات سنگی به چه صورت است؟

 • استفاده در سنگ‌های نمای داخل و خارج ساختمان
 • استفاده در سردرها و ورودی بناها
 • استفاده در مجسمه‌ها و تندیس‌های سنگی
 • استفاده در سنگ‌های تزئینی و گران‌قیمت
 • استفاده در سنگ‌های جایگزین میز و سطوح مختلف
 • استفاده در طراحی و حکاکی لوگوهای تجاری و تبلیغاتی شرکت‌های مختلف
 • استفاده در سنگ‌های مخصوص شومینه

دستگاه برش لیزری سنگ قبر چه ویژگی هایی دارد؟

 • ظرافت دقیق وبی‌نظیر در حکاکی تصاویر
 • دارای طول عمر و ماندگاری بالا
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی
 • تفاوت با نمونه‌های مشابه خود

صنایع خدماتی برش لیزری سنگ‌های قبر در فروش دستگاه‌های برش و حکاکی خود، علاوه بر آموزش راه‌اندازی و برش، خدمات پس از فروش و گارانتی را نیز ارائه می‌دهند و توصیه می‌شود حتما دستگاه توسط اپراتور شرکت فروشنده نصب گردد تا شامل تمامی خدمات شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *