حکاکی فلز با لیزر

حکاکی فلز با لیزر

در این مقاله سعی داریم شما را با روش‌ها و کاربردهای حکاکی فلز با لیزر و برش لیزری آشنا کنیم و در واقع حکاکی روی بسیاری از اجسام قابل انجام است اما در این پست بیشتر در مورد حکاکی فلز با لیزر صحبت خواهیم کرد.

حکاکی لیزری

در صنایع امروز روش‌های حکاکی و برش لیزری فلزات تقریبا شباهت زیادی با یکدیگر دارند اما به صورت کلی از یکدیگر جدا هستند و نمی‌توان هر دو روش را در یک گروه قرار داد. برای اینکه بتوان حکاکی لیزری را روی فلز انجام داد حتماً باید از دستگاه مخصوص برش لیزری فلزی (حکاکی فلز با لیزر) استفاده کرد تا نتیجه دلخواه ایجاد شود.

حکاکی فلز با لیزر
دستگاه برش و حکاکی فلز با لیزر

از دستگاه حکاکی فلز با لیزر چگونه می توان استفاده نمود؟

برای برش و حکاکی روی فلز باید به نوع ضخامت و پارامترهای دستگاه توجه کرد و با توجه به تنظیمات نوع برش و حکاکی این عمل را انجام داد تا به نحو احسن نتیجه کار حاصل گردد.
در ابتدای مطالب به این نکته اشاره کردیم که حکاکی و برش فلزات و همچنین سایر اجسام در برخی از شرایط مشابه هم هستند اما در عین حال تفاوت‌های زیادی نیز با یکدیگر دارند.
یکی از نکات مهم این است که در برش لیزری باید حتما نوع و اندازه برش مشخص شود یعنی مهم است که قرار است فلزات به تکه‌های کوچکتر یا بزرگتر برش داده شوند و مورد استفاده قرار گیرند.
حکاکی روی فلزات یعنی ما بخواهیم یک تصویر یا شکل مورد نظر خود را روی فلز با عمق مشخص حکاکی کنیم. حکاکی روی فلزات بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مثلا بخواهیم بارکد را روی فلز حک کنیم تا شماره محصولات مشخص شوند.
در گذشته عمل حکاکی به صورت دستی و سنتی صورت می‌گرفت و در عین حال ممکن بود به صورت تمیز کار صورت نگیرد.

بیشتر بخوانید: برش لیزری سنگ قبر , همه چیز راجب برش پلاسما

اما دستگاه‌های برش لیزری شامل یک سری لنزهای لیزری هستند که کوتاه بوده و در عمق کمتر صورت می‌گیرد و حکاکی را به صورت دقیق‌تر و باظرافت‌تر انجام می‌دهند که در این صورت ظاهر و کیفیت کار افزایش پیدا می‌کند.
در برش لیزری، لنزهایی که درون دستگاه قرار دارند باید به صورت عمقی برش را انجام دهند و بیشتر مناسب فلزاتی هستند که دارای ضخامت بیشتر می‌باشند. در عمل می‌توان از برش و حکاکی لیزری به صورت همزمان استفاده کرد.
بنابراین بهتر است از دستگاهی استفاده شود که بین عمل برش و حکاکی تفاوت قائل شده و بتواند عملکردی دقیق بین برش و حکاکی ایجاد نماید.

در حکاکی فلز با لیزر چه فلزاتی مناسب هستند؟

برش لیزری این امکان را برای اپراتور ایجاد می‌کند تا بتواند برش و حکاکی لیزری را روی فلزات مختلف اِعمال کند. در ادامه فلزاتی را عنوان خواهیم کرد که عمل برش و حکاک لیزری بر روی آن‌ها مناسب است که عبارت اند از :

 • آلومینیوم
 • آلومینیوم آنودایز شده
 • کروم
 • فلزات گران‌بها
 • فولاد ضد زنگ
 • فلز رنگ شده
 • فولاد کربنی
 • فولاد کرتن ( گالوانیزه )
 • برنج
 • مس
 • تیتانیوم
حکاکی فلز با لیزر
حکاکی فلز با لیزر


در صورت انجام برش و حکاکی لیزری درمحل مورد نظر، سوختنی ایجاد شده و در اثر سوختن بخاری ایجاد می‌شود که با فشار گاز بخارها و آلودگی‌ها پاک شده و نتیجه کار حاصل می‌گردد. فرآیند حکاکی فلز با لیزر همانند یکدیگر است اما بنا به جنس و ساختار خود، ممکن است نسبت به برش‌های لیزری متفاوت عمل کنند. به عنوان مثال آلومینیوم یک فلز صیقلی به شمار می‌رود که در برش لیزری گازی ممکن است مشکل ایجاد کرده و مناسب نباشد، در صورتی که برش لیزری فیبری برای این فلز کاملا مناسب است.
حتی در صورتی اثبات شده است که فلزاتی مانند برنج و مس به دلیل خاصیت رسانا بودن ممکن است در برش و حکاکی دچار مشکل شوند. یعنی خاصیت رسانا بودن موجب می‌شود که حرارت موجود در اشعه لیزر را بگیرد و عملاً برش و حکاکی را بی اثر کند. در این صورت بهتر است شدت اشعه لیزر را با توجه به ضخامت موجود در مس و برنج افزایش داد.

برش و حکاکی لیزری در فلزات چه کاربردی دارد؟

حکاکی فلز با لیزر، اگر از برش لیزری فیبری در حکاکی و برش فلزات استفاده کنیم متوجه کاربردهای متفاوت آن خواهیم شد که این کاربردها عبارت اند از :

 • سخت وسایل تزئینی و هنری پرکاربرد
 • کمک به آیرودینامیک با ایجاد تغییر و تحول در بال‌های هواپیما
 • تولید قطعات مصرفی خودرو
 • استفاده در قطعات و تراشه‌هایی که خاصیت نیمه رسانایی دارند
 • ساخت وسایل پزشکی که در امر نجات بخشی مفید واقع می‌شوند
حکاکی فلز با لیزر

حکاکی و برش لیزری برای چه کارهایی مناسب است؟

در مطالب بالاتر بیان کردیم که از برش و حکاکی لیزری علاوه بر فلزات، در اجسام دیگر مانند پلاستیک، چوب، پارچه، کاغذ و… نیز می‌توان استفاده کرد. اما نکته حائز اهمیت این است که از برش لیزری فیبری در اجسامی مانند چوب و پلاستیک نمی‌توان استفاده کرد. در مقابل می‌توان از آن برای حفاری لیزری یا لیزر مارکینگ استفاده کرد.
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از برش و حکاکی لیزری فلزات (حکاکی فلز با لیزر) این است که سرعت تولید را به خوبی افزایش داده است و از نظر هزینه کاملا مقرون به صرفه می‌باشد.
در اصل امروزه صنایعی مانند هوافضا، پزشکی، الکترونیک و ساخت قطعات مکانیکی و خودرو از فرآیند برش و حکاکی لیزری بهره مند می‌شوند. حتی بهتر است در خدماتی مانند خمکاری، جوشکاری، تراشکاری و… از دستگاه‌های جدید و مدرن برش لیزری استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *