برش پلاسما

دستگاه برش پلاسما

برش پلاسما چیست؟

در سال 1960 برش پلاسما از جوش پلاسما به وجود امد و بیست سال بعد برش پلاسما به عنوان یک روش بسیار عالی برای برش ورق و فلزات استفاده گردید . برش پلاسما مزیت های بسیاری نسبت به برش فلز دارد که شامل موارد زیر است :

1-در برش پلاسما هیچ تراشه فلزی به وجود نمی اید
2- برش پلاسما بسیار دقیق است

برش پلاسما عملیاتی که طی ان فولاد – اهن و دیگر فلزات در اندازه ها و ضخامت های متفاوت توسط تورچ برش داده می شوند را برش پلاسما گویند . در برش پلاسما گاز یا هوا با سرعت بسیار بالا خارج می شود و یک قوس الکتریکی بین گاز در نازل به وجود می اید و در این لحظه گاز به حالت پلاسما تبدیل می گردد . پلاسما انقدر دمای بالایی دارد که باعث ذوب فلز و در نهایت برش پلاسمایی می شود .
دستگاه برش پلاسما خیلی سریع گسترش یافت اما ان ها تا حدودی کند و گران قیمت بودند بنابراین بیشتر به کاربرد هایی که نیاز به تکرار الگوی برش ( در کاربرد های تولید انبوه ) بود اختصاص یافتند . همچون سایر ماشین های ابزار از سال 1980 تکنولوژی سی ان سی برای ماشین های برش پلاسما استفاده گردید و از این طریق انعطاف پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف مورد تقاضا از طریق برنامه نویسی سی ان سی از خود نشان داد ولی باز هم با وجود کنترلر های سی ان سی برش پلاسما محدود به برش طرح ها و الگو ها در صفحات و ورقه های تخت بوده و فقط دارای دو محور (X.Y ) است .

در برش پلاسما یک گاز نجیب ( در برخی موارد هوای فشرده ) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می گردد و گاز به حالت پلاسما می رود . پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد . هوای فشرده نیز به اندازه ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند . دستگاه برش پلاسما جز بهترین دستگاه های برش بوده که می توان از ان برای برشکاری انواع فلزات استفاده نمود .

بیشتر بخوانید: بهترین مجموعه برش لیزری , برش لیزری پلکسی

مشخصات فنی دستگاه برش پلاسما

محورY دارای دو موتور بوده و محور های X.Y.Z برای حرکت روان و دقت بالا دارای ریل گرد می باشد .
پشتیبانی از فایل های TYPE – U Can Cam و DXF Auto CAD و Art Cam
سرعت برش : max 8000 mm / min
برق ورودی : سه فاز 280
فرکانس : 50 HZ
قدرت : 100 امپر
ضخامت برش : 6 میلی متر

انواع دستگاه های برش پلاسما

دستگاه برش پلاسما 120 امپر ایران ترانس مدل CUT120 C

 • مجهز به تکنولوژیIGBT
 • بازدهی 85 درصد و چرخه ی کاری 60 درصد
 • دارای کلاس حفاظتی IP23
 • سیستم شروع برشکاری پیشرفته اروپاییHF
 • خروجی ثابت جریان و دقت برش فوق العاده

دستگاه برش پلاسما 106 امپر ایران ترانس مدلCUT106 CNC

 • مجهز به تکنولوژی IGBT
 • بازدهی 85 درصد وچرخه ی کاری 60 درصد
 • دارای نمایشگر دیجیتال برای خوانایی دقیق
 • ظرفیت توان 13.6 کیلو وات امپر
 • دارای سیستم خنک کننده

دستگاه برش پلاسما تیپPARSCUT-EL90

 • کنترل جریان به صورت پیوسته
 • سرعت برشکاری بالا
 • مناسب برای برش هر نوع ورق فلزی
 • نشانگر اخطار در هنگام پایان یافتن عمر نازل

نحوه عملکرد دستگاه برش پلاسما

دستگاه برش پلاسما برای شروع قوس از دو متد استفاده می کند . روش اول : به وسیله قرار دادن مشعلی از روی قطعه کار یک قوس ایجاد می گردد و تماس به وجود می اید .
روش دوم : با استفاده از مدار ولتاژ بالا که فرکانس بالایی دارد و ایجاد قوس الکتریکی
روش دوم احتمال خطر برق گرفتگی را دارد . این روش ممکن است باعث ایجاد تشعشعات فرکانس های رادیویی شود . دستگاه های برش پلاسما معمولا در کنار سخت افزاری کار می کنند به همین دلیل برای کنترل نویز ها و جلوگیری از صدمه دیدن دستگاه باید از وسایلی استفاده کرد که قوس هادی را ایجاد می کنند . این وسایل درمکانی دورتر از سیستم های الکترونیکی نگه داری می شود و به ان مجموعه کنترل پلاسما می گویند .
تکنولوژی جدیدی با نام برش دهنده دستی پلاسما وجود دارد که برای برش پلاسما ، انواع فلزات ، فولاد نرم ، استیل و . . . استفاده می شود . برای فلزاتی به جز اهن که عمق برش تنها تا 1 اینچ می باشد این روش بسیار مناسب می باشد و همچنین برای برش فولاد نیز مناسب می باشد .
ماشین های پلاسما با یک منبع نیرو ، تورچ پلاسما ، هوای فشرده ، نیروی الکتریکی و الکترود های مناسب توانایی برش سریع و دقیق هر نوع فلز را دارند همانند الومینیوم ، فولاد ضد زنگ ، برنج و مس را با ضخامت بیش از 5 سانیمتر دارا می باشد .
در برشکاری پلاسما به گرم کردن اولیه قطعه نیازی نیست ناحیه کوچکی از قطعه تحت تاثیرحرارت قرار می گیرد که این از تابیدن قطعه جلو گیری می کند .
برش پلاسما بیشتر برای برش قطعات فلزی با ضخامت کم ( تا 2 اینچ ) به کار گرفته شده و عرض برش باریکی را ایجاد می کند.

تفاوت برش پلاسما و برش لیزر

در برشکاری پلاسما یک قوس پلاسما از طریق یک نازل منقبض شده و فرایند برش گرمایی ایجاد می شود رایج ترین شکل استفاده پلاسما که برای برش مواد رسانای الکتریکی استفاده می شود .
قوس ، انتقالی است که در موقع انتقال جریان الکتریکی از الکترود غیر ذوبی ( کاتد ) به قطعه کار (اند ) رخ می دهد . در روش غیر انتقالی قوس بین الکترود و نازل رخ می دهد . برشکاری پلاسما رنج متنوعی از تکنولوژی ها را در بر می گیرد . تنوع بالای روش پلاسما و رنج قیمت بسیار متنوع ان این روش را برای کاربرد های زیادی مناسب کرده است .
برش پلاسما رنج مناسب برشکاری از 1 میلیمتر تا 30 میلیمتر فولاد را دارد و با استفاده از یونیت های پلاسمای مناسب رنج برش از5/0 میلیمتر تا 160 میلیمتر قابل افزایش است . رنج مناسب برشکاری انواع فلزات برای پلاسما بین 2 تا 20 میلیمتر است . در این رنج سرعت و کیفیت ان با هوا گاز قابل رقابت و نیز هزینه سرمایه گذاری و تولید کمی دارد . برشکاری پلاسما در رنج 1 میلیمتر تا 10 میلیمتر اقتصادی ترین و سریع ترین روش برش تمامی فلزات است .
برش لیزر : در روش برشکاری لیزر از ایتیک دستگاه اشعه لیزر ساطع می گردد که چگالی توان بسیار بالایی دارد .
با استفاده از اشعه لیزر دمای قطعه کار تا نقطه ذوب و جوش بالا می رود . در همین زمان گاز پر فشاری در راستای اشعه لیزر دمیده می شود و قطعه کار را برش می دهد . برای برش کاری فلزات از رنج دهم میلی متر تا 25 میلی متر برش لیزر روش دقیقی است . دقت و کیفیت بالای سطح برش و لبه های برش در ضخامت های کم است .

برش لیزر فولاد ها روش سریعی نیست چون بر اساس سوزاندن سطح فلز با توان تابشی لیزر و استفاده از گاز اکسیژن برای برش است . سادگی کارکرد با دستگاه مزیت دیگر لیزر است که برش اتوماتیک بدون دخالت و حتی اپراتوری را ممکن می کند . بسته به نوع لیزر و توان ان سرعت برشکاری متفاوت است . سرعت برشکاری لیزر در ضخامت های کم بالا و در ضخامت های بالا سرعت ان به شدت کاهش پیدا می کند . به علت متفاوت بودن ضریب جذب فلزات مختلف امکان برشکاری تمام فلزات با یک نوع لیزر وجود ندارد .
در دقت های بالا و ضخامت های زیر 10 میلیمتر برشکاری لیزر بهترین روش است .

برش پلاسما و برش لیزر: تفاوت در برش

برش پلاسما : زاویه شیب کم انتشار گرمای کم در محیط بدون تولید خاکستر دقت برش مناسب
برش لیزر : زاویه شیب بسیار کم انتشار گرمای کم در محیط بدون تولید خاکستر دقت برش بسیار مناسب .
تفاوت در توانایی تولید :
برش پلاسما : سرعت برش بسیار بالا برای انواع ضخامت
برش لیزر : سرعت برش بسیار بالا در ضخامت های کمتر ازml6 با افزایش ضخامت سرعت برش افزایش می بابد
تفاوت در تعمیر و نگهداری :
برش پلاسما : نیاز به افراد متخصص می باشد
برش لیزر : تعمیر این دستگاه هایcnc بسیار پیچیده می باشد و نیاز به افرادی متخصص در این زمینه است .

توانایی و قابلیت های دستگاه برش پلاسما

برش پلاسما معمولا برای ضخامت های دو میلی متر و بالاتر توصیه می گردد . در هر برش دهنده پلاسمایی دو عدد برای برش وجود دارد . عدد اول که کات نامیده می شود ضخامت برشی است که با شروع از لبه ورق می توان برش زد . عدد دوم که پیرس نامیده می شود ضخامت برشی است که با شروع برش از وسط ورق می توان برید . مثلا در یک مدل پلاسما عدد کات 40 میلی متر می باشد اما عدد پیرس 10 میلی متر است . برش دهنده های پلاسمایی که می توانند ضخامت های بالایی در حدود ده سانتی متر را هم برش دهند ساخته شده اند اما در عمل برش دهنده پلاسما با ضخامت بالاتر از پنج سانتی متر مقرون به صرفه اقتصادی نیست .

دستگاه برش پلاسما: برخی از قابلیت ها

1-توانایی برش فلزات اهنی و الیاژی از ضخامت0.5 تا 300 میلیمتر ( هواگاز – پلاسما )
2- مجهز به سیستم جرقه زن برای روشن کردن مشعل
3- سیستم انتقال قدرت در محور طولی و عرضی بوده و گاها بر اساس طراحی در محور عرضی تسمه تایمینگ نواری استفاده می شود .
4- هر دو محور طولی دارای سیستم انتقال حرکت Drive می باشد .
5- توقف در طول مسیر برش و امکان ترمیم مسیر برش cnc امکان پذیر می باشد .
6- امکان اتصال و شبکه کردن به دفتر فنی به راحتی وجود دارد
7- دارای سیستم تنظیم فشار اکسیژن و گاز در کابین کنترل برای سهولت کنترل فشار
8- دارای شیر برقی مرکزی در مسیر عبور اکسیژن و گاز ( هوا برش )
9- دارای سیستم کنترل از راه دور برای کنترل اپراتور در فواصل دور از کابین کنترل
10- دارای سیستم خود تنظیم فاصله نازل تا سطح قطعه کار به صورت هوشمند برای حصول کیفیت یکسان

معایب دستگاه برش پلاسما

 • گاز های ایجاد شده در برش پلاسما برای سلامتی انسان و محیط زیست خطرناک و مضر است .
 • علاوه براین در هنگام برش پلاسما امواج صوتی مضری ایجاد می شود که این اصوات نیز برای سلامتی و شنوایی انسان می تواند مضر باشد ( این اصوات برای گوش قابل شنیدن نیستند )
 • برش پلاسما هزینه های تعمیر نگهداری بالایی نیاز دارد و تعمیرات ان معمولا پیچیده است
 • برای برشکاری های با ضخامت بالا نیاز به پلاسما های خاصی است که قیمت و هزینه بالایی را دارند.
 • همچنین لازم است به صورت دوره ای نازل و الکترود دستگاه تعویض شوند که این مورد هزینه هایی را محتمل می کند
 • برش پلاسما معمولا برای برشکاری قطعات با ضخامت کم ( 2 اینچ ) استفاده می شوند .
  -الودگی گاز – الودگی صدا – نویز شدید – گرد کردن لبه های خروجی کار
 • برش ورق فولادی بیش از 20 میلی متر مشکل تر است نیاز به قدرت پلاسما قدرت زیادی دارد هزینه ان بالاتر است.
 • برش پلاسماcnc بسیار گران و پر هزینه است همچنین نیاز به مصرف برق بالایی دارد . محدودیت عمق برش نیز در این روش بیشتر از هوا برش است . برش پلاسما برای فولاد ایده ال نمی باشد .
 • نسبت به سایر فن اوری های موجود برش فلزات هزینه بسیار بیشتری برای دستیابی به توان های بالاتر برش نیاز است .

آیا دستگاه برش پلاسما صرفه اقتصادی دارد؟

انتخاب روش برشکاری یکی از موارد مهم در تهیه و اماده سازی قطعات فلزی قبل از مونتاژ می باشد . امروزه با گسترش ارائه خدمات برش با دستگاه های cnc کاملا امری اقتصادی است . یکی از روش های برش کاریcnc فلزات ، استفاده از نازل های برش پلاسما و یا هوا گاز می باشد . استفاده از دستگاه های cnc علاوه بر افزایش دقت و سرعت برشکاری موجب کاهش هزینه و قیمت برش نیز می گردد .
هزینه خدمات برش CNC پلاسمای فلزات و فولاد ها ، برشکاری پلاسما نسبت به روش های دیگر برشکاری از جمله برش واترجت بسیار مقرون به صرفه تر بوده و برای کاهش هزینه خدمات برشCNC پلاسمای فلزات و فولاد های الیاژی و ضد سایش از جمله هاردوکس گزینه مناسبی است .

برش پلاسما در چه صنایعی کاربرد دارد؟

دستگاه های سی ان سی می توانند عملیات متفاوتی مانند برشکاری – تراشکاری – سوراخ کاری و حکاکی را روی مواد مختلفی مانند فلزات – سنگ – چوب – شیشه – پلاستیک – پلکسی گلاس و . . . انجام دهد . دستگاه های سی ان سی به دلیل تنوع بالا در عملکردشان می توانند در اکثر فعالیت های صنعتی و تولیدی و هنری مورد استفاده قرار بگیرند .
موارد مصرف این دستگاه در صنایعی چون :

 • پتروشیمی
 • پالایشگاهی
 • نیروگاهی
 • کشتی سازی
 • صنایع دفاع
 • خودرو
 • سرمایشی و گرمایشی
 • ساختمانی ( سوله سازی )
 • تجهیزات سیمان – فولاد – قند و نیشکر
 • بازار های اهن و اهن فروشی ها
 • ساخت سازه های فلزی سبک ماشین سازی
 • برشکاری ضخامت های0.5 میلیمتر تا 10 میلیمتر
 • ساخت قطعات تیراژی با ضخامت حداکثر 15 میلی متر

برش پلاسما چه قطعاتی را برش می زند؟

دستگاه برش پلاسما برای برش انواع فولاد های رسانا مانند : استنلس استیل ، الومینیوم ، فولاد
مناسب برای برش انواع ورق در ضخامت های 0.5 تا 20 میلیمتر است
برش انواع فلزات از قبیل ورق های پوشش دار ، فولاد نرم ، فولاد زنگ نزن ، مس ، برنج و . . .

آیا برش پلاسما ضایعات تولید می کند؟

خطای انسانی می تواند به علت استاندارد نبودن ارگونومی کاری نیروی انسانی نبودن اتوماسیون در فرایند ها و عدم اموزش مناسب به اپراتور رخ دهد که تمامی این موارد را می توان برای به حداقل رساندن ضایعات اصلاح کرد . برش پلاسمای استیل ضایعات کمی را ایجاد می کند زیرا احتمال بروز خطا هنگام برش بسیار کم است یا حتی به صفر می رسد که از این رو ضایعات کمی بر جای می گذارد.

دستگاه برش پلاسما تک فاز

دستگاه برش پلاسما تک فاز گام الکتریک مدلFine CUT 45

دستگاه برش پلاسما که از سیستم پیشرفته اینورتر جهت یک سو سازی جریان استفاده میکند دارای کنترل الکترونیک پارامتر های موثر در برش می باشد و قابلیت برش انواع فلزات را دارا بوده و به دلیل برخور داری از سامانه کنترل و تثبیت جریان کیفیت برش بسیار عالی دارد .
ویژگی های برجسته دستگاه :

 • مجهز به تکنولوژی کنترل اینورتر با استفاده ازIGBT
 • کنترل جریان به صورت پیوسته
 • ضخامت برش 8 میلیمتر با کیفیت بالا و ماکزیمم تا 12 میلیمتر
 • سیستم برقرار قوس بدون HF و کنترل قوس پایلوت جهت برش قطعه کار های مشبک
 • دارای انواع حفاظت ها به همراه چراغ نشانگر عملکردن حفاظت

دستگاه برش پلاسما تک فاز مدلFine CUT 41

مجهز به تکنولوژی کنترل اینورتر با استفاده ازIGBT

 • دامنه ولتاژ گسترده از95VAC تا 270VAC در دستگاه FINE cut 41
 • کنترل جریان به صورت پیوسته
 • کیفیت بالا و ماکزیمم تا 25 میلیمتر
 • سیستم برقرار قوس بدونhf و کنترل قوس پیلوت جهت برش قطعه کار های مشبک
 • دارای انواع حفاظت ها به همراه چراغ نشانگر عملکردن حفاظت

دقت دستگاه برش وپلاسما

دستگاه برش پلاسما دارای دقت بالا و کم هزینه است .
کسب لبه های برش دقیق وتمیز در ضخامت های بالا از مزایای برش پلاسما است
دقت دستگاه موجب کاهش هزینه و زمان عملیات ثانویه همچون عملیات ماشین کاری قطعات می شود .
دستگاه های برش پلاسما معمولا در مواردی که دقت بالاتر مورد نیاز باشد استفاده می شود .

سرعت دستگاه برش پلاسما

دستگاه برش پلاسما با دقت وسرعت بالا باعث کاهش زمان انجام پروژه ها و جایگزینی مناسب برای روش های سنتی برش می باشد.

ایمنی دستگاه برش پلاسما

هنگام کار با دستگاه برش پلاسما لازم است بدانید که این دستگاه در صورت استفاده ناصحیح باعث صدمات جدی می شود .
هنگام برش فلز اکثر پاشش ها و فلزات مذاب به سمت زمین ریخته می شود اما در هنگام شروع برش امکان پاشش فلز به سمت بالا وجود دارد . البته این برای فلزات ضخیم تر و فقط برای کسری از ثانیه رخ می دهد . اما همین پاشش به اندازه کافی قوی است تا لباس شما را بسوزاند و این دلیل اهمیت پوشش مناسب برای برشکاری است .
درصورت افتادن بخش های برشکاری شده فلزات سنگین کفش ایمنی با پوشش فلزی به شما کمک می کند تا پای شما دچار اسیب نشود . البته همیشه هنگام کار در کار گاه احتمال افتادن جسم سخت و سنگین روی پای شما وجود دارد .
محافظت از چشم الزامی است . استفاده از ماسک برشکاری پلاسما محافظت از صورت را بر عهده دارد .

برای شروع برشکاری پلاسما به چه تجهیزاتی در کار گاه نیاز دارید ؟

کمپرسور هوا : دستگاه برش پلاسما به کمپرسور هوا نیاز دارد . البته برخی از دستگاه های برش پلاسما خودشان کمپرسور دارند . در هر صورت دستگاه به هوای فشرده نیاز دارد . البته حجم کمپرسور شما باید متناسب با حجم مورد نیاز دستگاه برش پلاسما باشد تا در بین کار بخاطر فشار هوا متوقف نشوید .
فرز اهنگری یا فرچه سیمی : در صورتی که فلزی را برش می دهید که رنگ دارد باید سطح اطراف برش را از رنگ و الودگی پاک کنید . با اینکه اجباری به انجام این کار نیست فقط به خاطر داشته باشید که رنگ می تواند در اثر حرارت برشکاری اتش بگیرد و میزان دید شما را هنگام برشکاری کاهش دهد و گم کردن خط برش از مشکلات احتمالی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *