برش لیزری تهران

برش لیزری یکی از جدیدترین و متداول‌ترین فناوری‌های روز دنیاست که در بخش‌ها و متریال‌های مختلف کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر کاربرد در بخش‌های صنعتی یا تولیدی در زمینه هنر و معماری نیز کاربردهای زیادی دارد که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، برش لیزری نیز روز به روز جدیدتر و به روزتر خواهد شد. در این مقاله قصد داریم درباره برش لیزری تهران و نحوه عملکرد و کاربردهایش صحبت کنیم و در ادامه از مزایای آن نیز بهره‌مند شویم.


برش لیزری یکی از روش‌های نوین برشکاری است که در دهه‌های اخیر مورد توجه بسیاری از صنایع قرارگرفته است و امروزه به خاطر داشتن ویژگی‌هایی از قبیل کیفیت، سرعت و قابلیت کنترل به طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامۀ مطلب ابتدا به تاریخچه لیزر و کاربرد های آن می‌پردازیم ، سپس راجع به روش های مختلف برشکاری با دستگاه های CNC و مقایسه آن ها بحث خواهیم کرد. پس از آن نیز به تشریح چگونگی فرآیند برشکاری با لیزر و نمونه هایی از برشکاری لیزری تهران بر روی مواد مختلف می‌پردازیم.

تاریخچه برش لیزری

تمامی عملکردها و کارهایی که برش لیزری انجام می‌دهد تماما شبیه به هم هستند و بسیاری از کارهای مختلف را می‌توانند انجام دهند. در این صورت دستگاه برش لیزری علاوه بر برش، در نشانه‌گذاری و یا حتی حفاری لیزری کاربرد مهمی دارد، بنابراین در نوع تاریخچه و سابقه خود، دارای شباهت زیادی هستند.
اولین باری که صحبت از برش لیزری و عملکرد آن به میان آمد به سال 1960 بازمی‌گردد. در همان سال بیشتر به نوع برش لیزری و عملکرد آن توجهی نمی‌شد و زیاد کاربردی نداشت و بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای رفع مشکل دیده می‌شد.
اولین دستگاهی که تحت عنوان مولد گازی ساخته شد توسط فردی به نام علی جوان بود که در یکی از انستیتو‌های ماساچوست فعالیت می‌کرد. در واقع او برای تست دستگاه، لیزر را با یک پیغام تلفنی تست کرد.
سپس از سال 1962 افرادی به این نتیجه رسیده‌اند که از اشعه برش لیزری در زمینه جوشکاری نیز می‌توان استفاده نمود که برای اولین بار در سال 1965 توسط سوراخ‌هایی روی الماس این عمل صورت گرفت.
همچنین در سال 1964 دستگاه برش لیزری که از دی اکسید کربن برای برش استفاده می‌کرد توسط فردی به نام کومار پاتل که مهندس الکترونیک از شهر نیوجرسی بود ساخته شد که در همان زمان برش کریستالی نیز توسط فردی به نام گوسیک مطرح گردید.
درواقع دستگاه برش لیزری توسط شرکت معتبر و برند Western Electric Engineering ساخته و پرداخته شد.
سپس با گذشت زمان در سال 1967 کشور بریتانیا اقدام به ساخت دستگاهی که توسط جت اکسیژن بود کرد و در همین منوال، از لیزرهایی با توان بالا در زمینه جوشکاری تا سال 1970 استفاده نمی‌شد و به جای آن از لیزرهای پالسی استفاده می‌شد.
بنابراین در سال 1970 تیتانیوم وارد عرصه برش لیزری شد که در زمینه صنعت هوافضا بسیار معروف گردید. در همان زمان چون از لیزرهای نوع 〖CO〗_2 استفاده می‌شد به دلیل ضعیف بودن آن برای برش اجسام فلزی زیاد کاربردی نداشت و برای برش اقلامی مانند پارچه، کاغذ و… بیشتر کاربرد داشت.
بنابراین در آن سال‌ها وقتی مردم با اشعه لیزر و کاربردهای آن آشنا شدند، دریافتند که این پرتو نوری شدید و باریک بسیار پرکاربرد است و در تمامی زمینه‌های مختلف صنعتی و تولیدی نیز می‌توان از آن استفاده نمود.
حتی در آن زمان اکتشافات جدیدی که همه روزه تحت عنوان پرتو و اشعه لیزری مطرح می‌شد عموم مردم را شگفت زده کرده بود و در واقع ” پرتو مرگ ” تیتر اول همه اخبار و روزنامه‌های آن زمان شده بود.
سپس با گذشت زمان و پیشرفت بهتر تکنولوژی، در دهه 80 میلادی تعداد دستگاه‌هایی که تحت عنوان برش لیزری در جهان ساخته و نصب شد نزدیک به 20000 دستگاه می‌شد که ارزش بالایی نیز از نظر قیمتی داشتند که هر ساله جدیدتر و پیشرفته‌تر می‌شدند.
در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که در سال‌های 1971 الی 1972 استفاده از لیزرها و برش آن، تحولی عظیم را در صنعت و تولید ایجاد کرد. تحقیقات گسترده در زمینه برش لیزری در کشورهایی مانند ژاپن، آلمان و انگلستان شکل گرفت که در ادامه به تحقیقات و پیشرفت‌های زیادی در زمینه جوشکاری لیزری، افزایش کیفیت و سرعت برش لیزری، تمرکز لیزر و اثرات مفید آن بر صنعت دست یافتند.
همچنین با گذشت زمان علاوه بر برش لیزری، لیزرهای دیودی نیز پا به عرصه تکنولوژی خواهند گذاشت که تاثیرات مثبتی در کارکرد و عملکرد صنعتی خواهد داشت.

لیزر چیست؟

کلمه لیزر (LASER) مخفف عبارت زیر می‌باشد :
Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation که به معنای «تقویت نور به وسیله گسیل القایی تابش» می باشد.
پدیده لیزر ابتدا توسط آلبرت انیشتین در سال 1916 میلادی کشف گردید و انیشتین برای اولین بار این نظریه را با نام نشر برانگیخته معرفی نمود.
طبق نظریه انیشتین یک ذره برانگیخته می‌تواند اتم، مولکول یا یون باشد که توسط یک فوتون دیگر آزاد شده و با یکدیگر ، هم فرکانس می‌شوند و این عمل تا زمانی ادامه می‌یابد تا یک باریکه ای از فوتون ایجاد شود. لیزرها معمولا تک رنگی هستند و پرتوای موازی دارند.
لیزرها بر اساس نوع و حالت خود به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت اند از :

• لیزرهای جامد : لیزرهای جامد بیشتر از نوع YAG هستند که در زمینه پردازش و ماشین کاری بیشتر کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
• لیزرهای گازی : مانند دی اکسید کربن، اکسیژن، نیتروژن، هلیوم و نئون و….
• لیزرهای مایع

لیزر ابتدا در سال 1959 توسط فردی به نام تئودور میمن با نام لیزر یاقوت ساخته و ابداع شدو پس از گذشت دو سال لیزر گازی هلیوم-نئون توسط علی جوان پا به عرصه علم لیزری گذاشت.
امروزه لیزر در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله می‌توان به قسمت CDخوان کامپیوترها ، دستگاه بارکد خوان فروشگاه‌ها و همچنین روشی برای اندازه گیری وزن هسته سلول اشاره کرد. حتی امروزه در علم پزشکی نیز می‌توان از لیزر برای مشاهده کالبد بدن و جراحی نیز استفاده نمود.
برخی از علوم و دانشی که لیزر در آن ها کاربرد دارد عبارت اند از :

• فیزیک و شیمی
• زیست شناسی و پزشکی
• جوشکاری و برش لیزری
• هسته ای
• ارتباطات نوری
• ساختار ترانزیستور و مدار مجتمع
• فرآوری مواد مختلف


افرادی که با لیزر و دستگاه‌های مربوط به آن سروکار دارند باید از قبل اطلاعاتی در این زمینه کسب کنند تا بتوانند شاهد پیشرفت در کار خود باشند و کمتر دچار خطا و اشتباه شوند.
اشعه لیزر مانند یک نور مغناطیسی عمل می‌کند که خود شامل ویژگی‌هایی مانند بسامد، دوره و طول موج می‌باشد که در اصل این ویژگی‌ها با انرژی رابطه عکس دارند.

برش لیزری تهران چیست؟

در بسیاری از مواقع این سوال مطرح می‌شود که برش لیزری چیست و چه کاربردهایی دارد. برش لیزری تهران یکی از کسب و کارها و صنایعی است که در زمینه تولیدی و برش و حکاکی لیزری از اعتبار و برند خوبی برخوردار می‌باشد.
در واقع برش لیزری یکی از فناوری‌هایی است که از ابزار و تجهیزات قدرتمندی برای برش متریال‌هایی مانند پارچه، کاغذ، چوب، اقلام فلزی و نافلزی و…. استفاده می‌کند. در اصل کسب و کارها و صنایع برشی باید از بهترین خدمات و تجهیزات خود استفاده کنند تا بتوانند نیاز مشتری را شناسایی کرده و درصدد رفع نیاز مشتری برآیند.
استفاده از شیوه‌های جدید و به روز برش لیزری سبب می‌شود که بتوان همه نیازهای مشتریان را هماهنگ کنند و در نهایت محصول با کیفیتی را در اختیار مشتریان قرار دهند. بنابراین حتما باید از آخرین تکنولوژی برش لیزری بهره‌مند شد تا بتوان پروژه‌های وسیعی را در دست گرفت.
برش لیزری فناوری است که در آن اشعه‌ی لیزر توسط یک نیروی قدرتمند و قوی با استفاده از یک نازل مخصوص روی نقطه‌ی مورد نظر تابانده می‌شود و تمرکز همین نیرو، سبب بریده شدن محل مورد نظر روی جسم شده و محصول نهایی با کیفیت حاصل خواهد شد. برش لیزری در صنایع مختلفی مانند هوافضا، پزشکی، ساختمانی، آزمایشگاهی، نظامی، هنر و معماری و…. کاربرد داشته و مزایای بسیاری دارد.

خدمات برش لیزری تهران

برش لیزری تهران خدمات به روز و نوینی را در اختیار مشتریان و متقاضیان قرار خواهد داد که با دقت و سرعت عمل بالا کار می‌کند و می‌تواند تمامی طرح‌ها و مدل‌های پیچیده را از طریق این نوع دستگاه‌ها طراحی نموده و روی اجسام حکاکی کرده و برش دهد.
در واقع از مهم‌ترین خدمات برش لیزری این است که روی اجسام فلزی و غیرفلزی کاربرد داشته و قابلیت تولید هر نوع اشکال پیچیده‌ای را دارد.

مزیت برش لیزری تهران

 • عدم نیاز به پرداخت و ماشین کاری مجدد اجسام و متریال‌های مختلف
 • عدم ایجاد سوختگی زیاد و تولید پلیسه در زمان برشکاری
 • به دلیل تابانده شدن اشعه لیزر و ایجاد گرما، دمای لازم در زمان برش لیزری کنترل می‌شود و خواص مکانیکی و فیزیکی اجسام از بین نرفته و حفظ می‌شود.
 • سرعت و دقت بالای برش لیزری نسبت به روش قدیمی
 • قابلیت طراحی و نمونه سازی توسط نرم افزارهای کامپیوتری مانند اتوکد
 • عدم نیاز به نیرو و فشار قوی جهت برش لیزری و جلوگیری از له شدن قطعات
 • متناسب بودن نوع و دقت برش با ضخامت اجسام و متریال‌های مختلف

سایر مزایای برش لیزری تهران

 • سرعت عمل بالا در برش : برش لیزری نسبت به روش‌های دستی و سنتی دارای سرعت عمل بالاتری است و همچنین دستگاه‌هایی که تحت عنوان برش لیزری فعالیت می‌کنند برش‌هایی با اندازه یکسان و یکنواخت دارند و لبه‌های صاف را تولید می‌کنند.
 • دارا بودن دقت بیشتر : برش لیزری برای ابعاد دقیق‌تر و برش‌های نازک‌تر بسیار مناسب و دقیق‌تر است.
 • عدم تولید آلاینده‌های سمی و آلودگی صوتی : برش لیزری دارای صدای بسیار کمی است و از جمله آلودگی‌هایی مانند تیغه، مته و همچنین شعله نیز به دلیل صدای زیادی که دارند را حذف کرده است.
 • برش تمیز و با کیفیت : در برش لیزری چون از ابزار برداری دقیق برای برش استفاده می‌شود از حالت پلیسه شدن جلوگیری می‌کند.
 • احتمال تاب برداشتن و خمیدگی ماده و متریال‌های مختلف در برش لیزری بسیار کم است زیرا دمای برش در تمامی مراحل حفظ می‌شود تا آسیبی به مواد نرسد.
 • توانایی تنظیم قدرت برش لیزری : یکی از مهم‌ترین مزیت‌های برش لیزری این است که می‌توان درجه سختی مواد را با نوع دستگاه برش لیزری تنظیم کرد تا بتوان از عملکرد مختلف آن بهره برد.

نرم افزار برش لیزری تهران

در دنیا و سراسر جهان نرم افزارهای مختلفی جهت برش لیزری وجود دارد که در ادامه به 5 مورد از بهترین نرم افزارها خواهیم پرداخت که عبارت اند از :

• نرم افزار Adobe Illustrator :
• یکی از بهترین نرم افزارها در زمینه طراحی و نمونه سازی در برش لیزری، نرم افزار Adobe Illustrator می‌باشد که توسط ابزار مخصوص در این نرم افزار می‌توان هر قسمت از تصویر را رنگ آمیزی کرد یا حذف نمود.
• نرم افزار InKscape :
• نرم افزار InKscape یکی از بهترین نرم افزارهای برداری است که به صورت نسخه کاملا رایگان و متن باز در اختیار عموم قرار می‌گیرد و امکان بزرگ نمایی تصاویر و عکس‌ها بدون افت پیکسل می‌باشد.
• نرم افزار SolidWorks :
• این نرم افزار یکی از ابزارها و برنامه‌های 3D است که برای طراحی و ایجاد همه مدل‌ها به کار می‌رود و این امکان را به اپراتور می‌دهد که با طراحی مدل مورد نظر، محصول را قبل از اتمام کار ببیند و تمام تصورات عینی و ذهنی خود را مجسم کند. در این نرم افزار باید ابتدا فایل تهیه شده و قابل قبول را با پسوند ai ذخیره کنید.
• نرم افزار coreldraw :
• نرم افزار coreldraw یکی از بهترین نرم افزارهای طراحی گرافیکی است که می‌توان به صورت حرفه‌ای صفحه بندی کرد و حتی وب سایت خود را به صورت حرفه‌ای و شگفت انگیز طراحی نمود. این نرم افزار یکی از ابزارهای دقیق برای طراحی گرافیکی، طراحی سایت و ویرایش تصاویر می‌باشد که از رضایت مندی بالایی نیز برخوردار می‌باشد.
• نرم فزار AutoCAD :
• امروزه یکی از معروف ترین و برترین نرم افزارهای طراحی 2D,3D است که سرعت بالایی در به اشتراک گذاشتن اطلاعات دارد و برای برش لیزری بسیار مناسب است. این نرم افزار در طی سال‌های گذشته در تمامی رشته‌های هنری و معماری از اهمیت بالایی برخوردار هستند که برای پروژه‌های خودروسازی، هواپیمایی، جنگی و نظامی و معماری مناسب هستند.

در برش لیزری تهران چه لیزر هایی استفاده می شود؟

در برش لیزری تهران و سایر برش‌ها از لیزرهایی مانند لیزرگازی، شیمیایی، رادیواکتیو، جامد، فیبری و… استفاده می‌شود که در اصل امروزه لیزر گازی و جامد نسبت به سایر لیزرها از کاربرد و اهمیت بالاتری برخوردار است. از جمله لیزرهای پرکاربرد در صنایع و کسب و کارها عبارت اند از :

لیزر   : برای برش و حکاکی همه مواد و متریال‌های مختلف مناسب است.

لیزر Nd : برای مواقعی کاربرد دارد که قدرت بالا و تکرار پذیری زیاد مد نظر است.

لیزر YAG : در مواقعی که قدرت بالا مد نظر است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمامی موارد بالا که ذکر شد برای جوشکاری نیز مناسب هستند و از همه مهم‌تر از لیزر  برای جوشکاری صنعتی مانند فولاد، آهن، آلومینیوم، کاغذ، چوب، پارچه و…. بسیارر مناسب می‌باشد. در مقابل لیزر  برای برش فلزات ضعیف است و در این صورت می‌توان برای برش لیزری فلزات و کاشی و سرامیک و حتی سنگ‌ها از لیزر YAG استفاده کرد.


روش‌های زیادی در برش لیزری وجود دارد که بیشتر از دو مورد آن استفاده می‌شود که عبارت اند از :

برش لیزری تهران روش سنتی

روش‌های قدیمی و سنتی زیاد در حال حاضر کاربرد ندارند و بیشتر به دلیل اینکه ممکن است محصول مورد نظر کیفیت و کارایی بالایی نداشته باشند و یا اینکه دقت برش و ظرافت پایینی داشته باشد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. اما روش‌های متداول در روش سنتی عبارت اند از :
• عمل فرزکاری : از قدیمی ترین و متداول ترین روش‌های برش فلزات است.
• عمل تراشکاری : معمولا در این حالت دستگاه به صورت دورانی جسم مورد نظر را برش می‌دهد و می‌تواند اشکال و قطعات مختلف را به راحتی توسط دستگاه مخصوص برشکاری، برش دهد.
• عمل سنگ زنی : از عمل سنگ زنی برای تولید سطح‌هایی به کار می‌رود که بیشتر مد نظر کیفیت و کارایی محصول است و معمولا برای از بین بردن ماده از روی فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• عمل سمباده زنی : در عملیات سنگ زنی حجم بیشتری از مواد از روی فلز برداشته می‌شود در صورتی که در عملیات سمباده زنی حجم مواد برداشته شده کمتر است.
• رزوه زنی : در مواردی که به برش لیزری مربوط می‌شود روش‌های زیادی جهت پیچ و مهره وجود دارد که می‌توان به مواردی از جمله قلاویز و حدیده، رولینگ و فرمینگ و …. اشاره نمود.

روش جدید و مدرن

روش‌های سنتی و قدیمی به دلیل صرف زمان و هزینه زیاد بسیار خسته کننده و کسل کننده بودند که با پیشرفت تکنولوژی، روش قدیمی جای خود را به روش جدید و مدرن دادند که این خود شامل روش‌های متعددی است که عبارت اند از :

 • برش لیزری توسط روش هواگاز : روش هواگاز بیشتر برای برش فلزات و فولاد و آهن به کار می‌رود و به دلیل تولید و برش لبه‌های باظرافت و دقیق از کارایی بالایی برخوردار هستند. معمولا باید برای برش لیزری اجسامی با ضخامت‌های 10 الی 2000 میلی متر از این روش استفاده شود، اما گاهی در برش اجسامی با ضخامت 6 الی 300 میلی متر نیز کاربرد دارند.
 • برش لیزری توسط روش پلاسما : برش پلاسما نسبت به روش هواگاز پیشرفته‌تر و جدیدتر بوده به همین علت از سرعت برش بالاتری برخوردار است و از نظر قیمت و عملکرد دارای تنوع بیشتری است.
 • برش لیزری توسط اشعه‌ی قوی : برای برش اجسامی با ضخامت 10 الی 25 میلی‌متر بهترین گزینه روش برش لیزری توسط اشعه‌ی قوی است که دارای عملکرد و کیفیت بالایی است و چون این روش بدون اپراتور هم انجام می‌شود روشی آسان و سریع بوده و کارایی بالایی دارد. همچنین برش لیزری توسط اشعه در ضخامت‌های پایین‌تر از سرعت و کارایی بالایی برخوردار می‌باشد در صورتی که هرچه ضخامت بیشتر شود سرعت و کارایی نیز به همان نسبت کمتر خواهد شد. برای فلزات در جنس‌های مختلف بهتر است از انواع لیزرهای مختلف مخصوص آن استفاده کرد.
 • برش لیزری توسط واترجت : در روش برش واترجت از یک فشار قوی آب استفاده می‌شود. در این نوع برش از یک مایعی به نام اَبرِسیو استفاده می‌شود که با آب مخلوط شده و توسط یک فشار قوی به محل مورد نظر پاشیده شده و آن را برش می‌دهد. واترجت برای برش فلزات بسیار با کیفیت عمل کرده و لبه‌های فلزات را به طور دقیق و باظرافت برش می‌دهد. واترجت ماهیتی سرد دارد به همین دلیل هیچ نوع گرمایی تولید نکرده و برای برش هر نوع فلزی با هر ضخامتی مناسب می‌باشد.
 • برش لیزری ورقه‌ها توسط ابزار گیوتین : دستگاه‌هایی که توسط ابزار گیوتین فعالیت می‌کنند مجهز به CNC هم هستند و قادرند ورقه‌های فلزی را به صورت سریع و دقیق برش دهند و لبه‌های صاف و پهناور را برش دهند.

معایب برش لیزری

امروزه دستگاه‌های برش لیزری در کنار مزیت‌های خود از معایبی نیز برخوردار هستند که می‌تواند برای مصرف کنندگان و خریداران محدودیتی را ایجاد کند که اگر اپراتور طریقه استفاده و عملکرد دستگاه را بداند هزینه‌های استهلاک و نگهداری آن به حداقل خواهد رسید.
به طور کلی معایب دستگاه برش لیزری تهران عبارت اند از :

 • هزینه خرید و استفاده از دستگاه برش لیزری :
 • دستگاه‌های برش لیزری دارای هزینه خرید بالایی هستند و صرفا صنایع بزرگ و کارخانجات می‌توانند از پس هزینه‌های آن برآیند. در نتیجه کسب و کارها و صنایع کوچک برای سرمایه گذاری اولیه دچار مشکل شده و مجبور می‌شوند هزینه خود را تغییر دهند.
 • عدم دسترسی و تامین امکانات برش لیزری در تمامی شهرها :
 • فناوری برش لیزری یکی از پیشرفته ترین و جدیدترین نوع فناوری‌هاست که در بسیاری از شهرها و کشورها وجود ندارد که در این صورت بسیاری از شرکت‌ها مجبور می‌شوند این گونه محصولات را از کشورهای دیگر خریداری نموده و در صورت خرابی و استهلاک ممکن است کسب و کارها به مدت طولانی تعطیل شوند تا خرابی رفع شود.

نکات انتخاب بهترین مجموعه خدمات برشکاری لیزری

در صورتی فردی در جهت کسب و کار خود برای خرید دستگاه برش لیزری تهران بهتر است به نکات زیر توجه کند که عبارت اند از :

 • تجربه خرید دیگران
 • مقایسه قیمت شرکت‌های تولیدی مختلف
 • تامین نیاز مشتریان توسط دستگاه‌های مختلف
 • گارانتی و خدمات پس از فروش
 • تامین فطعات مصرفی دستگاه
 • تعمیرات توسط کارشناسان مجرب و باتجربه
 • دارا بودن ایمنی دستگاه، سیستم قطع آب، سیستم خاموش شدن خودکار، ایست اضطراری و …..

انواع مدل‌های دستگاه برش لیزری تهران کدام‌اند؟

دستگاه‌های برش لیزری به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند که عبارت اند از :

 1. دستگاه برش لیزری مخصوص حکاکی بر روی فلزات
 2. دستگاه برش لیزری مخصوص حکاکی بر روی غیر فلزات

استفاده از دستگاههای برش لیزر در صنایع مختلفی مانند صنایع فلزی، صنایع تبلیغات، صنایع چوب، صنایع پارچه و چرم سازی و صنعت شیشه کاربرد دارد که با دستگاه برش لیزری سرعت و دقت بسیار بالا رفته و استفاده از این دستگاه باعث می شود خیلی بهتر و با کیفیت تر از زمانی که دستی انجام می گرفت، انجام شود. در کل استفاده از دستگاه برش لیزری از نظر هزینه و زمان بسیار مقرون به صرفه است زیرا تامین توان در حد برش بر روی متریال های مختلف با روش های دیگر بسیار پر هزینه و زمان بر خواهد بود.